Mohlo by vás zajímat

.

        

Jste zde

Domů

Články

Víra jako důvěra

Potřebuje člověk Věřit? Jednoznačně ano. Víra je jedním z pilířů lidské existence. Kdybychom ve svém životě nevěřili, nedalo by se skoro existovat. Věříme tomu, že učitelé mají dovednosti, kterými naučí naše děti počítat. Když na benzínové pumpě čerpáme naftu, věříme, že nečerpáme do auta vodu. Když se narodí dítě, to klíčové, o co se rodiče snaží, je, aby jim dítě věřilo. Každá výchova, každé vyučování se neobejde bez víry. Víra nám umožňuje dělat nové věci, protože ty staré, na kterých stavíme nové, ověřil někdo před námi.

Přímý přenos 27.11.2016

Kvůli technickým problémům s připojením k internetu jsme v neděli 27.11. nemohli vysílat. Omlouváme se za komplikace. Nahrávku kázání najdete ve složce "Záznamy kázání".

Nebezpečná kniha aneb co v Bibli nemělo být

 • Pavel Hošek byl hostem sborového dne 29.5.2016 tady si přečtěte některé z jeho myšlenek.
 • Jsem naplavenina. Nevyrostl jsem v církvi.Neznám pocity znuděného školáka v nedělní besídce. Bible pro mě nikdy nezískala pachuť povinné četby, nepotáhla se náboženskou plísní, neztratila tajuplné kouzlo a kořeněnou chuť exotiky.Možná proto mě nikdy netrápily otázky, se kterými zápasí apologetické brožurky. A čím jsem starší, tím víc mám dojem, že všechno, co v bibli jakoby „nemělo být“, v ní právě být mělo. Pokusím se to vysvětlit.

  Všechny barvy duhy

  Obrácení Máří Magdalény

  Dnes se před námi odvine příběh obrácení Máří Magdaleny. Příběh mecenášky Ježíše a jeho družiny, příběh ženy, která stála pod křížem, příběh ženy, která nad prázdným hrobem nevěřila andělům, aby se však nakonec sama stala andělem, tedy poslem Božího zvěstování. Nebude to příběh obrácení od nevíry k víře, ale obrácení od lidských hranic k Božím příslibům, bude to příběh obrácení v hrobě.

  Konference

  Srdečně zveme všechny zájemce na konferenci odboru pro manželství a rodinu

  Získej poklad aneb o perle a pokladu

 • Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole. Anebo je království nebeské jako když obchodník, který kupuje krásné perly, objeví jednu drahocennou perlu; jde, prodá všecko, co má, a koupí ji.
 • Slyš křesťane

  Co je nejdůležitější? Platí pro výchovu dětí, že hlavní je dobré zázemí? Platí pro dobrou práci, že hlavní je dobré vzdělání. Platí: „Hlavně, že se mají rádi“, pro vstup do manželství? Platí pro dobrou pohodu, hlavně to zdraví? Co je hlavní? Carpe diem, užívej dne a nevěř budoucnosti, protože kdoví, jaká bude? A když započítáme víru, jaké budou hlavní věci v životě potom? Kriste, poradíš nám? Které přikázání je nejdůležitější a jak se promítne do výchovy, práce, zábavy, manželství? Co je hlavní, abych pochopil, kdo jsem, kam mám jít a kde skončí má cesta?

  Proti strachu - žalm 27

  Vypůjčíme si dnes řeč biblické písně krále Davida. A bude to píseň o strachu. Píseň Davidova, když ji slyšíme, máme mít před očima jeho příběh. Přitom David a strach? Jakoby to ani nepatřilo k sobě. Bible vypráví, že spíš z něj šel strach. Ještě jako chlapec, když pásl rodinná stáda, poradil si s medvědem i lvem. Barvitě to popisuje: „Když přišel lev anebo medvěd, aby odnesl ze stáda ovci, hnal jsem se za ním a bil jsem ho a vyrval mu ji z tlamy. Když se proti mně postavil, chytil jsem ho za dolní čelist a bil jsem ho, až jsem ho usmrtil“. Jako z akčního filmu.

  Ukážeme radost?

  Prožíváme zvláštní dva měsíce života. Žáci a studenti si užívají prázdnin, dospělí si berou dovolenou a v církvi prožíváme liturgické mezidobí, tedy dobu, kdy ani za námi, ani před námi, není žádný z velkých svátků. Vstupujeme do dnů, na které se lidsky moc těšíme, do dnů, které jsme si vysnili, ve kterých očekáváme svit slunce a světlo vůbec. Nechme se oslovit, na naše cesty, biblickým obrazem světla. Vyrazme za sluncem. Ne jen na jih k moři, ale do našich srdcí nebo lépe k nebesům. Vyrazme za světlem jako obrazem i skutečností bez které není život.

  Bolest vložit do bolesti

  Na horizontu Velikonočních slavností je kříž. Mnohým z nás se dnes otvírají v srdci různé obrazy vzpomínek. Víc než jindy něco vyjadřujeme i oblečením a snad také rozjímáním naší duše. Sbíhají se nám v mysli vzpomínky. Jako červené nitky, přichází někde z minulosti, protínají kříž VP a míří do našeho srdce. Víru dnes bereme trochu víc vážně. Kdy jindy než dnes, brát vážně Boha. On je dnes v hlavní roli dramatu na život a smrt.

  Stránky