Mohlo by vás zajímat

.

        

Jste zde

Domů

Kázání k přečtení

Obrácení Máří Magdalény

Dnes se před námi odvine příběh obrácení Máří Magdaleny. Příběh mecenášky Ježíše a jeho družiny, příběh ženy, která stála pod křížem, příběh ženy, která nad prázdným hrobem nevěřila andělům, aby se však nakonec sama stala andělem, tedy poslem Božího zvěstování. Nebude to příběh obrácení od nevíry k víře, ale obrácení od lidských hranic k Božím příslibům, bude to příběh obrácení v hrobě.

Získej poklad aneb o perle a pokladu

 • Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole. Anebo je království nebeské jako když obchodník, který kupuje krásné perly, objeví jednu drahocennou perlu; jde, prodá všecko, co má, a koupí ji.
 • Slyš křesťane

  Co je nejdůležitější? Platí pro výchovu dětí, že hlavní je dobré zázemí? Platí pro dobrou práci, že hlavní je dobré vzdělání. Platí: „Hlavně, že se mají rádi“, pro vstup do manželství? Platí pro dobrou pohodu, hlavně to zdraví? Co je hlavní? Carpe diem, užívej dne a nevěř budoucnosti, protože kdoví, jaká bude? A když započítáme víru, jaké budou hlavní věci v životě potom? Kriste, poradíš nám? Které přikázání je nejdůležitější a jak se promítne do výchovy, práce, zábavy, manželství? Co je hlavní, abych pochopil, kdo jsem, kam mám jít a kde skončí má cesta?

  Proti strachu - žalm 27

  Vypůjčíme si dnes řeč biblické písně krále Davida. A bude to píseň o strachu. Píseň Davidova, když ji slyšíme, máme mít před očima jeho příběh. Přitom David a strach? Jakoby to ani nepatřilo k sobě. Bible vypráví, že spíš z něj šel strach. Ještě jako chlapec, když pásl rodinná stáda, poradil si s medvědem i lvem. Barvitě to popisuje: „Když přišel lev anebo medvěd, aby odnesl ze stáda ovci, hnal jsem se za ním a bil jsem ho a vyrval mu ji z tlamy. Když se proti mně postavil, chytil jsem ho za dolní čelist a bil jsem ho, až jsem ho usmrtil“. Jako z akčního filmu.

  Ukážeme radost?

  Prožíváme zvláštní dva měsíce života. Žáci a studenti si užívají prázdnin, dospělí si berou dovolenou a v církvi prožíváme liturgické mezidobí, tedy dobu, kdy ani za námi, ani před námi, není žádný z velkých svátků. Vstupujeme do dnů, na které se lidsky moc těšíme, do dnů, které jsme si vysnili, ve kterých očekáváme svit slunce a světlo vůbec. Nechme se oslovit, na naše cesty, biblickým obrazem světla. Vyrazme za sluncem. Ne jen na jih k moři, ale do našich srdcí nebo lépe k nebesům. Vyrazme za světlem jako obrazem i skutečností bez které není život.

  Bolest vložit do bolesti

  Na horizontu Velikonočních slavností je kříž. Mnohým z nás se dnes otvírají v srdci různé obrazy vzpomínek. Víc než jindy něco vyjadřujeme i oblečením a snad také rozjímáním naší duše. Sbíhají se nám v mysli vzpomínky. Jako červené nitky, přichází někde z minulosti, protínají kříž VP a míří do našeho srdce. Víru dnes bereme trochu víc vážně. Kdy jindy než dnes, brát vážně Boha. On je dnes v hlavní roli dramatu na život a smrt.

  Jaké mu dají jméno?

  Otevřeli jsme dveře nového roku víry. Otvíráme dveře našeho očekávání, adventu, naděje, že Pán Bůh bude přicházet, že naplní svá zaslíbení, že vstoupí do naší zemité lidskosti, aby ji naplnil pokojem. Rozsvěcíme svíce, abychom si jejich světlem připomněli, že není na světě nic tak temné, kam by neproniklo světlo Boží lásky.

  Kázání ze slavnostní bohoslužby ke 130-tinám sboru

  Ve dnech 20-21. září jsme s vděčností oslavili 130 výročí existence sboru Církve bratrské v České Skalici. Zde pro vás uveřejňujeme kázání z nedělní dopolední slavnosti.

  Přítel či nepřítel ?

  Text Písma: 1. Sam 18:1-30
  Začnem citátom od angl. básnika Thomasa Eliota, nositeľa Nobelovej ceny, ktorý povedal: „Šťastný človek, ktorý v pravú chvíľu stretol pravého priateľa.“ A tak sa chcem opýtať:
  Už si stretol svojho priateľa? Máš už svojho Jonatána? Ale ten citát pokračuje ďalej takto: „A šťastný človek, ktorý v pravú chvíľu stretol pravého nepriateľa.“ A tak sa chcem znovu opýtať:

  Záhady Jákobova zápasu

  Proč je Jákob v noci tak zraněn? Jak vykloubená noha souvisí s požehnáním a s novým jménem? Jak spolu souvisí Jákobovo kulhání a pokoření před Ezauem? A také co má Jákobovo nové jméno do činění s jeho dosavadním životem a s bratrským usmířením? A můžeme položit podstatnější otázky; a vykladači je odnepaměti kladou - a nabízejí nejrůznější odpovědi: Proč Jákob žádá útočníka o požehnání? A proč se útočník staví Jákobovi do cesty; a proč chce s rozbřeskem odejít? A kdo to vůbec je?

  Stránky