Přihlášení

Program dorostu

 

Dorost program on-line 

na týden od 31. března do 5. dubna2020:

 

Téma: Ester

Hlavním tématem knihy Ester je ZÁCHRANA Z NEBEZPEČÍ. Královně a jejímu lidu opravdu hrozilo nebezpečí, to největší, všem šlo o život. Je to trošku podobná situace, jakou prožíváme dnes v době nebezpečí koronaviru. O tom víme, že umí zabíjet a je nebezpečný a proto se snažíme všichni chránit. Hlavně chráníme naše prarodiče a staré sousedy, třeba tím, že nosíme roušky a myjeme si ruce. 

Uvedení do děje

Celá kapitola se odehrává v Persii, hlavním městě Šúšanu. Je to doba zajetí izraelského národa. Bylo to 3 zajetí, které izraelský národ zažil. Perská říše byla hned po Asyrské říši, následně Babylonské říši tou třetí největší. Peršané napadli Babylonii a podmanili si ji a tak se stali zajatci i Izraelité, kteří v té době žili v babylonské říši. Přestože je kniha Ester umístěna v Bibli za knihou Nehemjáš, staly se události okolo královny Ester asi 30 let před událostmi popsanými v knize Nehemjáš. 

Čtení z Bible

Příběh královny Ester je zapsán v samostatné knize ve starém zákoně. Není to dlouhý příběh, má jen 10 kapitol.

Číst můžeš postupně, možná to zvládneš i najednou, to ponecháváme na tobě. Číst kapitoly je dobré buď ráno, nebo večer, zabere ti to vždy jen chvilku, pokud budeš číst vždy jen jednu či dvě kapitoly.

Po přečtení kapitoly chvilku přemýšlej nad tím, co jsi se z textu dozvěděl, co tě zaujalo, nebo co tě zajímá. Možná budeš mít i nějaké otázky, pokud ano, tak si je zapiš do dorostového sešitu. Na společném setkání, které určitě bude, si je zkusíme společně zodpovědět. Možná se můžeš zeptat i rodičů, třeba společně najdete odpověď. 

Postavy příběhu

·         Král Achašvéroš - jinak také Xerxes I. se stal králem Persie v roce  486 př.n.l.. Byl pátým perským králem. Byl pyšný
a impulzivní. Jeho zimní palác byl v Šúšanu. Perští králové často konali hostiny před válečným tažením. V roce 481 př.n.l. vytáhl král Achašvéroš proti Řecku, byl však poražen a musel se vrátit do své země. Rok poté si vzal Ester za svou královnu. Svatební oslavy trvaly 6 měsíců, tím chtěl král dokázat všem, že je velmi bohatý. Pro Peršany byl král zároveň bohem, proto jeho nařízení platila navždy.

·         Ester - byla židovská dívka, údajně velmi krásná a měla dobrou povahu, kterou okouzlila krále. Dokázala vyslechnout rady druhých, byla odvážná a bystrá. Přes strach o svůj život dokázala zachránit celý židovský národ žijící na území Persie.

·         Mordokaj - byl Žid, který žil v perské říši, byl královským úředníkem a později  po Hamanově smrti Achašvérošovým ministrem. Odhalil chystaný atentát na krále, odmítal uctívat kohokoliv kromě Boha. Staral se o Ester, kterou adoptoval.

·         Haman - by prvním ministrem krále, tedy po králi nejmocnějším v Persii. Byl ješitný a pyšný, ctižádostivý. Plánoval vyhlazení všech židů v Persii, protože se mu Mordokaj odmítl klanět a uctívat ho.

 

Biblické pátrání

Česká televize o královně Ester natočila krátký pořad v rámci biblického pátrání, je zajímavý a ty se na něj také podívej, odkaz je zde: https://decko.ceskatelevize.cz/biblicka-patrani

 

Nad čím můžeš přemýšlet

Položím ti teď několik otázek a ty si je všechny přečti. Modré otázky si přepiš do dorostového sešitu a odpovědi si také zapiš.

1. Ester dostala úkol od Mordokaje. Měla se za svůj lid u krále přimluvit.

·         Můžeš i ty mít v dnešní době nějaký úkol, který by mohl někomu pomoci?

·         Co to je za úkol?

·         Komu můžeš pomoci a s čím?

2. Ester se velmi bála o svůj život, ale přesto svůj úkol splnila. Postila se a pak šla za králem, pozvala ho na hostinu, kterou připravila a pak teprve mu přednesla svou prosbu. Ester překonala svůj strach a splnila úkol.

·         Umíš také svůj strach překonávat?

·         Jakým způsobem překonáváš svůj strach?

·         Víš co je půst?

3. Na památku tohoto příběhu dodnes židé slaví svátek Púrim. Je to svátek radosti a hlavně uvědomění si, že Bůh vždy nemusí konat zázraky viditelné všem lidem, ale koná je prostřednictvím lidí. Byl to veliký zázrak, že díky Ester, která překonala svůj strach, byl zachráněn celý její lid. Na svátek Púrim (slaví se vždy 28. října) si dávají židé i dárky. Ester obdarovala krále hostinou, to vyžadovalo nějaké úsilí, dárky tedy nemusí vždy věcné, ale mohou být i službou druhému.

·         Jaké dárky jsou cenné?

·         Jak bys, podobně jako Ester, mohl někoho poradovat? 

Koutek pro tvořivé

V televizním pátrání pekly děti Hamanovy uši, jinak se jim říká také Hamantaschen, pokud chceš, můžeš si je také vyrobit, recept na ně je zde:

 Náplň může být různá - povidlová, maková, datlová (z datlové pasty), ořechová - má být tmavá, ne tvarohová.

Náměty pro modlitby

·         Modli se za každého dorostence - Anežku, Elišku, Gábinku, Joela,  Kristýnku, Lukáše, Péťu, Šárku, Štěpánku, Viktorku

·         Modli se za vedoucí dorostu - Bena, Jiřinku a Míšu

·         Modli se za své rodiče a rodiče ostatních dorostenců

·         Modli se za své prarodiče i prarodiče ostatních dorostenců

·         Modli se i za své kamarády a spolužáky, učitele a učitelky

·         Děkuj za to, že Pán Bůh je mocný, laskavý, starostlivý, milosrdný

·         Děkuj za vše, co od Pána Boha máš

 

Písničky

Pokud si chceš zazpívat, tak vyzkoušej následující odkazy:

https://youtu.be/i8ZV6haKrlc

https://youtu.be/EALreCIqeGE

https://youtu.be/PJF0zdw6IsA

 

 

Kategorie obsahu: