V našem sboru je řada šikovných a nasazených lidí, tomu odpovídá i celá řada našich aktivit, setkání a služeb. A tak se může stát, že se v celkovém přehledu snadno ztratíte. Proto na tuto stránku přinášíme krátké zprávy o některých důležitějších připravovaných nebo už proběhlých událostech v našem sboru.

Věříme, že vás osloví a povzbudí zapojit se do života našeho sboru.

 

Zveme vás na alianční týden modliteb

Zveme vás na Alianční týden modliteb s tématem Modlitby v polarizované době

Čekají nás tato témata k modlitbám:

Nepřátelé, Nálepky, Strach z imigrace Muslimů, Role žen v církvi, LGBT, Generační konflikt, Rozdělené srdce, Post-pravdivá společnost.


9. ledna Českobratrská církev evangelická
10. ledna Církev bratrská
11. ledna Apoštolská církev
vždy od 17.30 hodin

Zveme vás na modlitební konferenci

Srdečně vás zveme na modlitební konferenci - čas společného naslouchání, uctívání, žehnání i stolování napříč církvemi i městy.

Sobota 16. února 2019 od 9.00 do 17.00 hodin

KD Horizont v Ústí nad Labem

Registrační poplatek 100,- Kč

Akce začíná společnou snídaní

Registrujte se ZDE

Zveme vás na kurz Alfa

Zveme vás na koncert

 

Ainsley and Steve
Apirana

Středa 31. října 2018 od 18.00 hodin

Komunitní centrum Liščí Vrch
Jana Kříže 3127, Most

 

Vstup zdarma

Kurz Alfa stojí za to!

 

Alfa kurzy jsou fenomén. Ví o nich většina křesťanů v naší zemi, a i v našem sboru jsme již zrealizovali několik kol. Nicky Gumbel, muž, který stojí na pomyslné špičce, co se týče šíření této Bohulibé myšlenky i principů, na kterých stojí, je postavou známou a populární. Mimo to napsal i několik bestsellerů, které slouží jako doplňující materiál pro ty, kteří alfa kurz pořádají i pro ty, kteří jsou jejich návštěvníky a hosty.

Někdy na konci prázdnin jsem se definitivně rozhodl navštívit zemi, jejíž jazyk učím (neboť jsem několik let lektorem angličtiny), abych na vlastní kůži zakusil, jak se tam mluví a žije. A zvolil jsem si přímo Londýn. A nešlo se nepokusit najít místo, které je bez nadsázky kolébkou Alfa kurzů. V den D jsem se vypravil londýnským metrem do míst, kde se – dle mé mapy, mělo ono EPICENTRUM nacházet.

Patrně pod vlivem Boží prozřetelnosti, jsem v podstatě zabloudil až na inkriminované místo, neboť jsem měl za to, že by to mělo být někde jinde. Ale co, hlavně, že jsem tam jednoduše byl!

Samotný kostel byl zavřený a Nicky tam na mě nečekal (ačkoli cesta z Prahy do Londýna trvala 17 hodin :) Tak jsem se spokojil s návštěvou restaurace, která patří k dané farnosti. Bylo mi tam dobře i oběd byl velmi chutný a dovolili mi pořídit i foto. Jsem opravdu rád za možnost být chvíli na místě, odkud proudí inspirace klást si důležité otázky a nabízet odpovědi v podobě křesťanské víry. Nebojte se alfy, je to požehnaný projekt, který mnoha lidem (po)slouží k seznámení s vírou v Ježíše a některým i přímo s Ním osobně.

Váš David Ben Josef

Každý má otázky

Myslíme si, že každý, kdo přemýšlí o smyslu života, by měl dostat příležitost prozkoumat křesťanskou víru, mít možnost zeptat se na co chce a říct, co si myslí.

Co je kurz Alfa?

Alfa nabízí příležitost prozkoumat křesťanskou víru, trvá jedenáct týdnů. Vítáni jsou všichni. Každé setkání se zabývá některým tématem spjatým s vírou a vytváří prostor k rozhovoru. Alfa probíhá po celém světě v kavárnách, církvích, univerzitách, obývacích pokojích, barech i jinde. Nenajdete dvě úplně stejné Alfy, ale v zásadě mají společné tři věci: jídlo, promluvu a rozhovor o tématu.

Nejprve je jídlo

Ať už se jedná o skupinu přátel kolem kuchyňského stolu, nebo něco jednoduchého ke kávě a zákusku, jídlo lidi spojuje. Platí to i o Alfě. Setkání začíná jídlem, protože to vytváří skvělou příležitost k seznámení a navázání přátelství.

Následuje promluva

Promluvy jsou připraveny tak, aby zaujaly a inspirovaly k rozhovoru. Trvají 30 minut, přednáší je řečník. Otevírají důležité otázky ohledně víry, vykládají základy křesťanství. Probírají témata jako Kdo je to Ježíš? Jak najít víru? Proč a jak se modlit? nebo Jak nás Bůh vede?

A nakonec diskuse

To je asi nejdůležitější součást každé Alfy: příležitost podělit se o úvahy a myšlenky k tématu a jednoduše si o tom promluvit v diskusní skupince. Nemusíte říkat nic a není nic, co byste říct nemohli (vážně). Je to příležitost poslechnout si reakce ostatních a upřímně sdílet svůj vlastní pohled na věc v přátelském a otevřeném prostředí.

Co vy na to? V Mostě začíná kurz Alfa ve čtvrtek 17. ledna 2019.

Vandr jak se patří

Na začátku července jsme se vydali na vandr. Byli jsme čtyři: já, Milan Let, Jenda Simon a Vlasta Pošmůrný. Jak se akce blížila, měl jsem stále méně smíšené pocity a stále víc se těšil. Nebyl jsem zklamaný a řekl bych, že nikdo z nás. Bylo nás tak akorát a měli jsme dost času si povídat o tom, čím žijeme. Často to byla v podstatě vzájemná pastorace.

Jako duchovní program nám posloužilo tzv. Lausannské prohlášení, což je vlastně výzva k evangelizaci v celosvětovém měřítku. Mimochodem, bylo to i proto, že je to součást teologie Církve bratrské. A samozřejmě bylo na co koukat – a kam vylézt a pak zase slézt – v naší vlasti je spousta krásných míst a my jsme si vybrali dobře.

Původně jsme chtěli pochodovat 8 dní, ale naše tempo bylo závratné a nabrali jsme jeden den k dobru – chtěli jsme jet domů o den dřív. Nakonec však u piva a utopenců (spisovně se říká: utonulých) a klobásky došlo na rozhodnutí jet ještě večer o den dříve – nechtělo se nám jen přespat někde za vsí a jet druhý den ráno. Do Mostu jsme dorazili ve čtvrtek ve 23.30 hodin (místo soboty).

PS: Za oněch šest dnů jsme našlapali přes 90 kilometrů, což není v takovém terénu zas tak málo. (Další pokračování bude příští léto, takže zveme všechny chlapi, co mají rádi výzvy).

David Šmejkal

Zveme vás na závěrečnou večeři kurzů Alfa

Přitažlivý Kristus

Modlíme se za čínské křesťany

Sbor Církve bratrské v Mostě vyjadřuje vážné obavy nad osudy skupiny čínských křesťanů, kteří v České republice zažádali o azyl a kterým nebylo vyhověno. Část žadatelů u českých úřadů uspěla, čímž byla potvrzena skutečnost existence vážného pronásledování v jejich původní vlasti.

Vyjadřujeme velké znepokojení nad případným nuceným návratem křesťanů do Číny, neboť se vážně obáváme krutých persekucí představiteli totalitního režimu. „Rozhodli jsme se pomoci přímluvami a modlíme se za ně na různých místech a příležitostech. Nedělní bohoslužba 11. března 2018 v našem sboru byla věnována modlitbám a podpoře pronásledovaných křesťanů,“ uvádí kazatel Sboru církve bratrské v Mostě Ing. Milan Let a dodává: „V modlitbách budeme samozřejmě pokračovat, dokud bude naděje na změnu verdiktu příslušných úřadů. Uvědomujeme si totiž, že situace našich spoluvěřících je naprosto kritická!“ Pamatujíce na období nesvobody a totality v naší vlasti vyzýváme české úřady, aby zvážily podporu pronásledovaných, kteří kvůli své víře opustili své domovy a v Česku se upínají k novému začátku spojeným se zárukou svobodného vyznání.

Členové Sboru Církve bratrské v Mostě

12. 3. 2018

Kurz Alfa. Vítejte!

 

Rádi byste prodiskutovali spoustu věcí a nemáte prostor?
Chcete zároveň strávit příjemný večer u dobrého jídla?
Máte spoustu otázek a nevíte, kde se optat?
Chcete jen naslouchat a na chvíli se zastavit?

Neváhejte a přijměte naše pozvání na cyklus čtvrtečních večerů,

KURZ ALFA

Jde v životě ještě o víc?
Kdo je Ježíš a proč zemřel?
Jak získat víru?
Jak nás Bůh vede?
Jak odolat zlému?

První večer startujeme
ve čtvrtek 25. ledna v 19.00 hodin
ve Sboru Církve bratrské, Jana Kříže 3127, Most

 

Prosíme, rezervujte si místo - kontaktní osoba: Mgr. Jan Panocha, telefon: 739 244 839, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Zveme vás na půlnoční bohoslužbu

Pamatujte na vězně, jako byste byli uvězněni s nimi

V neděli 26. listopadu 2017 navštívil náš sbor bratr Petr Jašek ze Sboru Církve bratrské v Kladně. Sál byl nabitý k prasknutí - přijeli i Chomutovští a Litvínovští - a není divu, příběh Petra je dramatický a budí pozornost. Petr byl dne 10. prosince 2015 na chartúmském mezinárodním letišti zatčen krátce před plánovaným odletem ze země, do Súdánu přicestoval, aby se setkal s několika křesťanskými představiteli a předal jim finanční dar. Následovalo 14 měsíců pobytu ve vězení. Média poplašně informovala veřejnost, že v Súdánu byl zatčen český misionář. Petr, kterému hrozil trest smrti, byl nakonec odsouzen k trestu doživotí a díky intervencím české diplomacie, europoslanců a lidskoprávních organizací se podařilo vyjednat jeho propuštění. Petr Jašek na úvod svého vystoupení poděkoval do pléna za modlitby a podporu a vyprávěl svůj příběh. Přestože zažil v kriminálech těžké poměry, nevyjádřil vůči spoluvězňům zášť. Při pobytu na samotce měl příležitost několikrát přečíst celou Bibli. Petr se účastnil i vyučování v jedné křesťanské kapli, která byla využívána v prostorách vězeňského areálu. Poslechli jsme si velmi působivé kázání s biblickým příběhem o uzdravení slepého chlapce z Janova evangelia. Následovalo promítání krátkého dokumentu, který nám Petr okomentoval. A na závěr došlo na dotazy z pléna, které nebraly konce. Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se v letadle při cestě do Prahy svěřil Petru Jaškovi, že z Mostu přicházela iniciativa a návrhy na spolupráci při vyjednávání o propuštění. Děkujeme Petrovi za návštěvu a za povzbuzení, které do našich sborů přivezl. Máte-li zájem podpořit iniciativu Hlas mučedníků, navštivte stránky www.hlas-mucedniku.cz

Humanitární projekt Potraviny pro Jižní Súdán

Diakonie Církve bratrské, Spolek pro Jižní Súdán a Nadační fond Krmte hladové spojili síly a vytvořili společný projekt potravinové pomoci Jižnímu Súdánu postiženému hladomorem v důsledku přetrvávající občanské války. Již se podařilo do oblasti Toritu dopravit 14 tun kukuřičné mouky a v této pomoci se chce pokračovat. V Toritu nad tím, aby se pomoc dostala do správných rukou, bdí naši známí, především Bernard, biskup ECS, se kterým spolupracujeme již od roku 2011. Nyní nemůžeme udělat víc než přispět na konto Matouš 25 (transparentní účet 2301173860/2010, variabilní symbol 111), zajímat se o dění v oblasti, říci o projektu známým a modlit se. Více informací získáte v přiložené prezentaci.

Plakátek 1
Plakátek 2
Prezentace
Průvodní dopis

Jak žít ve svobodě

Církev bratrská a spolek Immanuel pořádají  ve dnech 24. – 25. června 2017 konferenci o vnitřním uzdravení Jak žít ve svobodě. Hlavním hostem bude Lin Buttonová, která vyučuje na Healing Prayer School v Anglii, je stálým hostem rozhlasových pořadů v Londýně, jezdí s poselstvím uzdravení kvality života skrze oběť Ježíše Krista na kříži po celém světě.

Jejím cílem je pomoci lidem žít hodnotný, kreativní život a mít radostné vztahy.

Lin Buttonová využívá odborné znalosti z psychologie, aby upozornila, že v minulosti určité jednání nejbližších lidí nás natolik zranilo, že jsme se uchýlili do izolace, závislostí, hněvu a problematického chování. Je tady však Boží láska, která může do zraněných míst naší duše vnést proměnu. Jak? Pomocí modlitby. Při modlitbách za uzdravení Ježíš přichází, aby uzdravil, osvobodil, obvázal zraněné místo a naplnil ho láskou.

Během dne bude prostor pro osobní rozhovory a modlitby s pastoračními poradci. Poradci mají praktické i odborné zkušenosti v pomáhání lidem.

Na konferenci zveme každého, kdo chce mít lepší vztahy s Bohem i s lidmi, být sám sebou, kdo chce žít v duchovní a mentální dospělosti bez pocitů studu a viny, kdo chce opustit špatné závislosti a nalézt pokoj ve svém nitru.

Místo konání konference – Komunitní centrum Liščí vrch, Jana Kříže 3127, Most.

Děkujeme Bohu - byli jsme spolu