Benefiční akce

Jednou ročně organizujeme benefiční akce na podporu naší Pobočky. Jedná se zejména o předvánoční benefiční kocert.

Letos jsme pro Vás připravujeme také Minivýstavu soch Dany Stojanové s názvem „Kapky života“, která bude k dispozici k prohlédnutí po  dobu letních prázdnin v prostorách sboru Církve bratrské v Brno – Kounicova v následujích termínech:

Každou druhou středu v měsíci během letních Tvořivých dílniček (13. 7., 27. 7., 10. 8., 24. 8. 2022) a během nedělních sborových aktivit.

Vstupné: dobrovolné

Možnost si vybrané sochy zakoupit!

 

Pár slov o autorce

Dana Stojanová se narodila v Brně v roce 1956. Po ukončení základní školy vystudovala SZTŠ obor zahradnictví – květinářství. V roce 1978 se provdala za Dušana Stojana, mají spolu tři syny. Nejstarší syn Petr má dětskou mozkovou obrnu (DMO). Veškerá snaha zajistit mu důstojný život vedla rodinu k přestěhování na venkov. Cvičení s ním a starost o dva mladší syny byla velmi náročná a vedla k mnohým modlitbám.

Bůh odpověděl::

„Když Hospodin úděl Sijonu změnil, bylo nám jak ve snu. Tehdy naše ústa naplnil smích a náš jazyk plesal.“  (Ž 126/1-2)

Ze zdravotních důvodů nejstaršího syna se autorka rozhodla zásadně změnit život a naplno se mu věnovat. Tak se postupně začala rozvíjet její výtvarná činnost. Ve svých 45letech začala vytvářet své první květinové obrazy. Později přešla na maňásky z papíru. Do těchto projektů zapojila svého postiženého syna. Postupem času, jak se mladší synové osamostatnili, začala vyrábět různé postavičky i komické postavy z keramické hlíny. Kromě figurální tvorby tvořila i nástěnné figurky zejména andělů. V této tvorbě našla uspokojení a uvolnění svým přepjatým nervům.

Protože práce s hlínou vyžaduje mnoho znalostí a dovedností jezdila je autorka čerpat a konzultovat svou tvorbu k akademickému sochaři Sergeji Kulinovi a jeho ženě.

Vystavené sošky jsou s posledního období. Autorka se v nich snaží zachytit děj života.