Nahrávka Eliščin průvodce labyrintem světa do ráje srdce

Eliščin průvodce labyrintem světa do ráje srdce

„ ...Za tou druhou zatáčkou jsme našli dědu ležet a nic se mu nestalo, jenom usedavě plakal. Strašně usedavě plakal. Ta představa co se stalo... velkej kopec, srázy ze všech stran... a děda měl jistou představu, že tu zatáčku ten kůň sám nevybere a že tudíž celej ten vůz s koněm skončí tam v té stráni, v tom srázu, z toho kopce dolů... “.

Takhle líčí Eliška Dvořáková (dlouholetá členka Církve bratrské v Č.Budějovicích) svým živým projevem jednu z příhod dlouhého putování z rodného Bedřichova Hradce v německé části Slezska do Čech. Motiv putování se nese všemi devíti díly jejího vyprávění. Putujeme v něm s potomky pobělohorských exulantů do poválečné Československé republiky, putujeme s malou holčičkou přes její dospívání až k dospělosti, putujeme s dívkou, vychovanou věřícími lidmi až ke zralosti její osobní a hluboké víry. Putujeme labyrintem složitého světa poloviny dvacátého století do ráje Eliščina vnímavého, láskyplného a chápajícího srdce.

Eliška Dvořáková, tato vzrůstem drobná, ale lidsky velká žena, dokázala bezpečně vycítit, kdo zrovna v jejím okolí potřebuje slyšet pár povzbudivých slov, kdo potřebuje pohladit, potěšit, pomoct. I před svou smrtí dokázala vše velmi prakticky zařídit tak, aby po ní nezůstaly žádné nevyřízené záležitosti, zanechala po sobě pořádek a lásku v srdcích těch, kdo jí znali.

Zhruba před patnácti lety mi svůj životní příběh vyprávěla do mikrofonu. Po řadě setkání vznikla asi desetihodinová nahrávka. Stávalo se, že jsme některé úseky nahrávaly znovu, když měla pocit, že byla k někomu nespravedlivá, nebo že se vše odehrálo trochu jinak. A díky spolupráci s řadou dalších lidí je teď toto vyprávění k poslechu i ke stažení na webových stránkách Příběh Elišky Dvořákové

Bez komentáře


Zanechte vzkaz

Your email address will not be published Povinné položky jsou označeny *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*