Historie sboru

František Jakl

Zakládajícím členem našeho sboru byl František Jakl, který se do Frýdku-Místku přestěhoval z východních Čech. František vyprávěl o Kristu svým přátelům a spolupracovníkům. Mezi prvními byla rodina Vítkova, která se do města nastěhovala v roce 1924.

První bohoslužby

První bohoslužby Církve bratrské se uskutečnily v roce 1925 v Dobré, v domku rodiny Karáskových. Kázal zde bratr kazatel Štifter z Olomouce. Od té doby se konaly bohoslužby ve Frýdku nepravidelně, členové dojížděli do Frenštátu pod Radhoštěm.

Pravidelné bohoslužby

Od roku 1926 začaly pravidelné bohoslužby v Kunčičkách u Bašky v domě bratra Jakla. Došlo ke kontaktům se spolkem „Řádu božích bojovníků“ v Moravské Ostravě. Kroužky probuzeneckých křesťanů vznikly ve Frýdlantě n. Ostr., ve Starém Městě a v Lískovci.

Stanice CB ve Frýdku-Místku

V roce 1931 byl založen Sbor Církve bratrské v Ostravě s asi 9 stanicemi ve městech po celé severní Moravě, k nimž patřila i stanice ve Frýdku-Místku.

První evangelizace

První shromáždění evangelizačního charakteru s konalo ve frýdecké sokolovně 28. 4. 1935. Kázal bratr kazatel Krapáč a zúčastnilo se asi 60 lidí.

Začátky

V roce 1939 mělo naše společenství 13 řádných členů, řadu hostů a dětí. Ve městě proběhly evangelizace. Společenství se scházelo v mateřské škole na Veselé.

Poválečná léta

Od roku 1948 jsme se scházeli v Obchodní akademii. Počet účastníků shromáždění byl kolem padesáti.

Stěhování na faru ČCE

V roce 1959 jsme se přestěhovali do fary Českobratrské církve evangelické. Frýdek-Místek byl stanicí sboru v Ostravě, odkud k nám dojížděli kázat např. bratři Jan Urban, Karel Toušek, Bohuslav Kočnar, Jaroslav Orawski. Z Těšínska k nám jezdil bratr Ciesar.

Kornel Heczko

V roce 1988 byl do služby vedoucího kazatelské stanice uveden bratr Kornel Heczko, který přijížděl ze vzdáleného Milíkova. Bohoslužby navštěvovalo průměrně 45 účastníků, stanice měla oficiálně 27 členů.

Jaroslav Preisler

Od roku 1998 začal u nás sloužit bratr Jaroslav Preisler, vikář ostravského sboru uvolněný pro naši stanici, který se sem nastěhoval. Ve sboru byla činná mládež (Kairos), dorost (Lavina) a besídka.

Vznik samostatného sboru

1. 7. 2005 vznikl samostatný sbor Frýdek-Místek. Slavnostní ustanovení proběhlo za přítomnosti předsedy Rady Církve bratrské Pavla Černého.

Samuel Fürst

1. 7. 2007 kazatel Jaroslav Preisler odešel do sboru Velká Lhota a na jeho místo nastoupil vikář Samuel Fürst.

Petr Kučera

Od 1. 9. 2008 nastoupil do sboru jako kazatel Petr Kučera, který předtím působil v České Třebové.

Výměník

Výměník

Sbor se dohodl se společností DISTEP na pronájmu výměníkové stanice na ulici Václava Talicha a od 30. 3. 2014 se aktivity společenství přesouvají do těchto prostor. Pro modlitebnu se vžil název Výměník.