Cestománie

Tento program o cestách do zajímavých zemí pro veřejnost probíhá v sobotu od 18:00 hod. jednou měsíčně od listopadu do března v kulturním domě v Horní Krupé. Kromě vyprávění, zajímavostí a postřehů z cest je vždy doplněn velkoplošným promítáním fotografií nebo videa. Cestománii pořádáme ve spolupráci s Obecním úřadem v Horní Krupé. Vstup volný.

Ani se mi nechce věřit, že je to už devět let, co cestománie v Horní Krupé začala. Za tu dobu jsme toho procestovali opravdu dost. Kde všude jsme prostřednictvím našich hostů byli, je vidět na vedlejší mapce (kliknutím se rozevře větší obrázek). Na další setkání a dobrodružství se těší Roman Neumann.

Pokud cestománii nestíháte, můžete poslouchat nahrávky z uplynulých cestománií (když se cestománie nahrávala je nahrávka k dispozici u popisu jednotlivé cestománie).

 

 

 

Cesta po Maroku, vyprávění z cesty Jana Talána, 30.1. 2022 17:00

Vloženo 30. 1. 2022

V neděli 30.1.2022 v 17:00 proběhne povídání o cestě po Maroku, která proběhla na podzim 2021. 

Celá akce proběhne v naší modlitebně, nebo ji je možné sledovat online na youtube kanále CB Horní Krupá

 

Cestománie: 24. 2. 2018 - Ural

Vloženo 17. 2. 2018

v sobotu 24. 2. 2018 v 18:00 v kulturním domě v Horní Krupé

O své zážitky a fotografie se podělí neúnavný cestovatel Mgr. Libor Drahoňovský.

Více než dva tisíce kilometrů dlouhé pohoří tvoří hranici mezi evropskou a asijskou částí Ruska. Není nijak vysoké, nejvyšší hora Narodnaja měří pouhých 1895 metrů, kromě toho se na jeho území nalézají četná průmyslová města. Na Ural se proto rozhodně nevydáme za panenskou přírodou.

Pozvánka ke stažení zde

Cestománie: 31. ledna 2015 - Gruzie

Vloženo 17. 1. 2015

Cestopisná beseda s promítáním neúnavného cestovatele Libora Drahoňovského. Putování nás tentokrát zavede do většinou hornaté Gruzie. Kromě mnoha působivých klášterů a kostelů, často s bohatou freskovou výzdobou navštívíme starobylá města, spatříme překrásné přírodní scenérie, včetně zasněžených vrcholků Kavkazu. Pokocháme se zříceninami pevností a strážných věží, jimiž je v minulosti často nájezdy sužovaná Gruzie doslova posetá. Zavítáme k přátelským lidem, jejichž pohostinství nezná mezí.

Začátek v 18:00

Pozvánka ke stažení zde.

Nahrávka v mp3

Programy v sezóně 2013/2014

Vloženo 1. 12. 2013 , aktualizováno 30. 3. 2014

1. března 2014, 18:00 - Rusko - města na zlatém prstenu. Vyprávění Romana Šulce s promítáním krásných fotografií o několika místech, která leží na tak zvaném Zlatém prstenu historických ruských měst severovýchodně od Moskvy. Jedná se o skupinu unikátních památek, zapsaných většinou na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, které přes propast věků promlouvají o nejstarších dějinách Ruska a složité cestě rozdrobených malých knížectví až k největší zemi světa.

Z ruské olympijské Soči pozvedneme své oči geograficky výše, a to k městům tak zvaného Zlatého prstenu. Jedná se o města nacházející se severovýchodně od Moskvy, v regionu, který je považován za kolébku ruské státnosti. Máme se na co těšit.

Plakátek k cestománii o Rusku zde

Nahrávka cestománie (MP3) o Rusku zde Fotografie z této cestománie jsou zde.

11. ledna 2014, 18:00 - Zemědělství a příroda Vietnamu. Víte, že ve Vietnamu jsou vinice? A víte, že hrozny ve vinicích je možno sklízet i třikrát do roka? A víte, že i tyto vinice je možno uchránit před škůdci a chorobami, aniž byste museli sáhnout na jedovaté pesticidy? Zkušenosti z testování moderních metod ochrany rostlin ve Vietnamu a něco z nádhery tropické přírody této země vám přiblíží Dr. Milan Hluchý, spolumajitel vietnamsko - české akciové společnosti Biocont Vietnam se sídlem v Ho Chi Minh City (Saigon) specializované na ochranu rostlin před škůdci a chorobami ekologickými prostředky.

Plakátek k cestománii o zemědělství a přírodě Vietnamu zde

Nahrávka cestománie (MP3) o Zemědělství a přírodě Vietnamu zde

Fotografie z této cestománie jsou zde.

41. cestománe otevře desátý ročník krupských cestománií.

7. prosince 2013, 18:00 - Autostopem rozmanitou Sýrií. Neúnavný cestovatel Mgr. Libor Drahoňovský procestoval autostopem léto roku 2010 v Sýrii. Během putování navštívil působivé rozvaliny města Palmýry, starobylý Damašek i Aleppo, četné kláštery i hrady z dob křižáckých válek. Během cest potkával spoustu pohostinných lidí a pobýval v jejich domácnostech.

Cestovatel Libor Drahoňovský o této zemi napsal: "Sýrie patří k mým nejoblíbenějším zemím. O to více mne mrzí zprávy o současných nepokojích a politickém vývoji. Nezbývá než doufat, že se záhy poměry uklidní."

Plakátek k cestománii o Sýrii zde

Programy v sezóně 2012/2013

Vloženo 1. 12. 2012

Sezónu cestománií 2012/2013 zahájíme až lednovou cestománií, abychom "nerušili" krásu adventního období. 38. cestománií zahájíme už devátý ročník krupské cestománie!

6. dubna 2013, 18:00 - Havaj. Místo, které bezesporu patří mezi nejkrásnější země světa. Souostroví proslulé svými polynéskými obyvateli, melodickou hudbou, krásnými tanečnicemi, surfaři jezdícími po vlnách, orchidejemi, vulkány Manua Leou a Manua Leou, sopkami, které se tu rodí i dnes, nesčetnými vodopády, Waimea Canyonem nazývaným také Grand Canyonem Pacifiku, svými nejkrásnějšími plážemi světa - Waikiki a Kaanapali. Ale i o neslavně slavném Pearl Harboru. O zemi, kde je jedno z nejlepších podnebí planety. O všech těchto přiléhavých, i někdy falešných, superlativech čarokrásné Havaje bude vyprávět a promítat Petr Beran - masér, kterému se zalíbily havajské masáže natolik, že si je chtěl zažít v originálním provedení a nadýchat se tamního prostředí...

Plakátek k cestománii zde

9. března 2013, 18:00 - Osmiměsíční svatební cesta třemi kontinenty. Vyprávění Jiřího Valeše o zážitcích ze tří kontinentů, které navštívil v rámci, poněkud delší, svatební cesty. Jak sám popsal těmito slovy: "Někdo nás nazve blázny, jiný možná jen poohrne nosem. Záleží na úhlu pohledu. Šest z osmi měsíců jsme strávili každou noc na jiném místě, viděli spoustu dech beroucích nádher, poznali mnoho skvělých lidí a prožili naše životní dobrodružství. Neobjevili jsme ale nic, co by neviděl už někdo jiný před námi. Nedosáhli jsme ničeho, co zaslouží zvláštního uznání. Jsme jen dva nadšenci pro cestování, dva viatores, kteří budou vyprávět o tom, co může vidět a zažít většina z vás..."

Plakátek k cestománii zde

Více o této cestě se můžete dovědět na www.viatores.jimdo.com/home-cz/

Nahrávka cestománie (MP3) o Osmiměsíční svatební cestě zde

Fotografie z této cestománie jsou zde.

 

26. ledna 2013, 18:00 - Uzbekistán s Romanem Šulcem. Cestovatel Roman Šulc navštívil Uzbekistán v roce 2012, když natáčeli pořady pro Objektiv České televize. A nyní dorazí do Horní Krupé, aby nejen vyprávěl, ale i promítal celou řadu nádherných fotografií. Plakátek k cestománii zde

Nahrávka cestománie (MP3) o Uzbekistánu zde

"Nevím, co se komu vybaví, když se řekne Uzbekistán, mně naskočí tyrkysové kopule staletí starých staveb a nekonečná poušť. Ukázalo se ovšem, že je to pravda jen částečně. Uzbekistán je uchvacující země, plná kontrastů a to nejenom v architektuře starých památek, ale také v přírodě, kultuře i politice. Již několik tisíc let se totiž v tomto obrovitém kotli, ohraničeném na jihu a východě hřebeny hor, na západě Kaspickým mořem a na severu široširými kazašskými stepmi, míchají národy, jazyky i kultury. Území protínala přes 2000 let legendární hedvábná stezka, tvořili zde neobyčejní učenci středověku jako Avicenna, Chajjámí nebo Rúdakí a bohatla města s pohádkovými jmény. Zde se mezi řekami Amudarja a Syrdarja usídlili potomci Peršanů a Mongolů, kteří se smísili s turkickými kočovníky, přijali jejich jazyk a jméno (podle vládce Uzbeg chána, vládl 1313-1340), a svébytně navázali na to nejlepší z perských kulturních tradic."

Fotografie z této cestománie jsou zde.

Pokud budete mít v neděli 13. 1. 2013 čas a budete dopoledne u televize, na ČT 1 bude v pořadu Objektiv (od 10:30) odvysílána na závěr pořadu (jako poslední) jubilejní 100. reportáž a to z Uzbekistánu, kterou připravil Roman Šulc. Více o Romanu Šulcovi na www.cestyapamatky.cz

Programy v sezóně 2011/2012

Vloženo 1. 12. 2011

18. února 2012, kulturní dům v Horní Krupé, 18:00 - Irsko očima Jennifer Elliott Novak aneb O Irsku s rodilou Irkou. Seznámí Vás s historií, tradicemi i životním stylem smaragdového ostrova. Provede Vás nejzajímavějšími místy a zjistíte co je sport číslo 1 a další.... Nakonec přijde srovnání života v Irsku (26-letá zkušenost) vs. život v České republice (5-ti měsíční zkušenost:-)).

 

14. ledna 2012, kulturní dům v Horní Krupé, 18:00 - Pootevřené dveře tajuplné Indie s Ester Fialovou. V rámci první cestománie v roce 2012 pootevřeme dveře jihu Indie. Mimo jiné se podíváme na malou svatbu v jižní Indii, projedeme se po Kéralu a Tamilnádu a uděláme si krátkou zastávku v Mumbai. Více toho opravdu nestihneme, Indie je tak velká! Přeci se však máme na co se těšit!

Plakátek k cestománii o Indii zde

Nahrávka (WMA) cestománie o Indii zde

10. prosince 2011 v 18:00 - Izrael, Daniel Haslinger. 35. cestománii věnujeme dění na blízkém východě, přesněji novodobým dějinám Izraele (jak to pěkně šlo od 19. století). Daniel Haslinger se již přes 30 let zabývá historií i současností Blízkého východu, v posledních letech i profesně. V Izraeli a přilehlých zemích (Jordánsko, Sinajská část Egypta) pobývá minimálně 10x ročně, většinou jako průvodce turistických nebo obchodních skupin. V čase, který vyšetří navíc, bádá přímo v terénu po objektivitě starověkých i současných informací týkajících se jednotlivých míst. Svobodně se pohybuje po obou stranách izraelsko-palestinské hranice a díky tomu nevidí věci černobíle.
Je stát Izrael vředem na mapě Blízkého Východu, jak ho nazývají okolní arabské státy, nebo tam má své místo? Jak vznikl a ubránil svoji existenci? Je naděje na mír mezi Izraelci a Palestinci? Na tyto a podobné otázky se pokusíme nalézt odpovědi při přednášce spojené s besedou... Plakátek k cestománii zde. Nahrávka (WMA) cestománie Izrael - novodobé dějiny zde. Fotografie z této cestománie jsou zde.

26. listopadu 2011 v 18:00 - Keňa - drsná země, krásní lidé. Cestopisná přednáška s promítáním fotografií. Vyprávění tří Čechů o jejich cestě po Keni. Letos v březnu se čtveřice odvážlivců z Bystrého u Dobrušky vypravila na cestu po Keni, jejímž smyslem bylo na vlastní oči vidět skutečný život lidí žijících v této turisticky oblíbené zemi. Celá cesta směřovala do města Eldored, do školy pro sirotky Comido, jejíž práci Bysteráci dlouhodobě podporují. Zveme Vás na toto autentické vyprávění, které bude plné fotografií a videoklipů z krásné přírody i z reálného života místních obyvatel. Do přímé pomoci škole Comido se můžete zapojit i vy, mimo jiné zakoupením nástěnného kalendáře "Keňa 2012", který byl vytvořen z fotografií právě z této cesty. Více informací o projektu lze najít na www.cb.cz/bystre/comido. Plakátek k cestománii zde. Nahrávka cestománie o Keni zde. Fotografie z této cestománie jsou zde.

Programy v sezóně 2010/2011

Vloženo 1. 12. 2010

12. března 2011 v 18:00 - Rumunské hory, Petr Kučera v hornokrupském kulturním domě.

Je pravděpodobné, že mnohé země jsou krásnější, jejich hory mohutnější s údolími delšími, pastviny a lesy nekonečnější a jezera hlubší než v Rumunsku. Dosud tam v horách najdeš krásnou chudobu, samotu i pláně podobné asijským. Pastýři hovoří jasnou, římsky tvrdou řečí a jejich krpce, kožichy, sýry jsou ještě poctivé. A pouze do rumunských hor, lesů a údolí můžeš prozatím jít kdykoli se ti zlíbí nebo kdykoli cítíš, že tě k zemi tiskne těžká tlapa tesknoty, touhy po horách, samotě a svobodě. (mírně upravený text z knihy Karpatské hry od Miroslava Nevrlého - objevitele Rumunska pro stovky českých poutníků.) Plakát zde.
Cestománie bude doplněna malou výstavou kreseb z rumunských hor, které namaloval Bohuslav Kučera, tatínek přednášejícího.

Blog Petra Kučery o Rumusku je na adrese http://zababik.blogspot.com/

19. února 2011 v 18:00 - Medvědí ostrovy (souostroví ve Východosibiřském moři)
S Martinem Ryšavým se podíváme za čukotským lovcem, který se po šedesáti letech vrací na Medvědí ostrovy (souostroví ve Východosibiřském moři), kde prožil kus svého dětství mezi lovci tuleňů a ledních medvědů. Dnes jsou ovšem Medvědí ostrovy opuštěné a liduprázdné. Kdysi tu byla sovětská polární meteorologická stanice, ta však už dávno není v provozu, a tak jedinými obyvateli ostrovů jsou lední medvědi. Zaváté objekty bývalé polární základny, opuštěné domy a stroje, obklopené nekonečnou, věčně zmrzlou tundrou a ledovými krami, zneklidňují a probouzejí paměť starého lovce. Plakát zde. Nahrávka z cestománie o Medvědích ostrovech s Martinem Ryšavým zde.
Martin Ryšavý je český spisovatel, scenárista a režisér. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a scenáristiku na FAMU. Pracuje jako odborný asistent na Katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU. Je autorem dokumentárních filmů Sibiř - duše v muzeu, Afoňka už nechce pást soby, Kdo mě naučí půl znaku, Země snů, Medvědí ostrovy, aj. Výrazně na sebe upozornil dvoudílnou knihou Cesty na Sibiř (2008), která získala Magnesii Literu za prózu.

11. prosince 2010 v 18:00 - Papua-Nová Guinea
Jak vypadla Papua-Nová Guinea před 20 lety? Nahlédneme do zákoutí těchto ostrovů a jejích lidí z první ruky, protože náš host Caleb Lindsey se narodil rodičům, kteří jako misionáři působili na Papua Nové Guinei. Co prožívají tamní lidé? Jakým způsobem postihuje animismus jejich každodenní život? Caleb bude mluvit i o tom, co se mu líbilo na životě v Papua-Nové Guinei. Plakát zde.

Fotografie z této cestománie jsou zde.

 

 

Nyní jsme začali už sedmý ročník krupské cestománie, který jsme oslavili 30. cestománií! V sobotu 13. listopadu 2010 byla 30. jubilejní cestománie v Horní Krupé. Ani se mi nechce věřit, že je to už šest let, co cestománie v Horní Krupé začala. Za tu dobu jsme toho procestovali opravdu dost. Kde všude jsme prostřednictvím našich hostů byli, je vidět na vedlejší mapce (kliknutím se rozevře větší obrázek). Na další setkání a dobrodružství se těší Roman Neumann.

13. listopadu 2010 v 18:00 - Jemen aneb cesta po šťastné Arábii - 30. jubilejní cestománie v Horní Krupé.
Jemen určitě nepatří mezi obvyklé turistické destinace a tak jakékoliv informace z této země na úplném jihu Arabského poloostrova mohou působit jako hudba z jiné planety. Na jedné straně chudá a etnickými nepokoji zmítaná země, na druhé straně pohostinní, byť poněkud uzavřenější, lidé a nádherné památky nebo fantastická příroda. Během besedy navštívíme hlavní město Sanaa, které je jakoby postavené z perníku, horské vesnice v divokých údolích, přilepené na skalních útesech jak vlaštovčí hnízda, osady za hradbami, kde dosud vládne hluboký středověk, památky UNESCO, rodnou vesnici Usámy Bin Ládina a ostrov Sokotra v Indickém oceánu, legendární domov bájného Fénixe. Roman Šulc navštívil Jemen letos, takže jeho zážitky budou aktuální a čerstvé. Přijďte se vydat na cestu do velmi uzavřené země, kterou vlastně vůbec neznáme. Plakát zde. Přijďte s námi oslavit jubilejní třicátou cestománii tuto sobotu 13. listopadu od 18:00 hodin do hornokrupského kulturního domu. Besedou nás provede Roman Šulc, který od roku 2007 spolupracuje s redakcí pořadu Objektiv České televize. Vstup volný - jako vždy. Nahrávka z cestománie o Jemenu zde.