Stavba legového městečka dětmi od 6 do 12 let

Lego je fenomén, v Litovli z něho postaví město. Pomoct může přijít každý!

Litovel - Propadnout stavebnici LEGO může kdokoliv, bez ohledu na věk. Zdánlivě dětská hra se může stát celoživotní zálibou. Fenoménu jménem LEGO se věnuje výstava v litovelském muzeu. Ta se otevřela v červenci, ale na to nenechat si jedinělou expozici utéct, je ještě relativně dost času. Stačí to stihnout do 28. října.

To už je ale opravdu až ten nejzazší termín. "Otevřeli jsme největší výstavu modelů stavebnice LEGO na Moravě. V expozici jsou k vidění díla vytvořená z originálních stavebnic i díla vytvořená podle fantazie autorů," říká Robert Najman z litovelského muzea, kde výstava připravená ve spolupráci s KOSTKY.ORG začala už 11. července. Času na její zhlédnutí je ale zatím ještě dost. Legové kostky poskládané do nejrůznějších podob zabírají výstavní plochu 70 m2. "Jsou zde historické výjevy, pohádky a pohádkové postavičky, realistické stavby, dopravní prostředky i představy inspirované Hvězdnými válkami, scifi filmy a podobně," nabízí výčet toho, co lze nejen z LEGA vystavět, ale co je také na výstavě k vidění. Vystavované modely se dají počítat na desítky a o jejich skládání se podělilo 14 dospělých stavitelů z celé republiky.
Kdo už tak trochu aspoň do 'legového' světa nakoukl, tak jistě něco ví také o minifigurkách LEGO. Ty jsou tady nejen k vidění, ale také k zakoupení ve všech 7 sériích po 16 různých figurkách, které jsou pro každého zasvěceného stavitele zcela nepostradatelné. To, že někoho tento fenomén nakonec zcela pohltí, aniž by předem tušil, že se něco takového může přihodit, se klidně může stát i na této výstavě. "Nejen děti, ale každý návštěvník si může přímo tady na připraveném podkladu zkusit postavit domeček, auto, komín nebo nechat působit svoji fantazii a vytvořit něco opravdu výjimečného," poznamenává R. Najman.
První kostka LEGA se objevila už v roce 1949 a v dobrém slava smyslu 'dostala' už několik generací. Postavit se dá téměř cokoliv, stačí jenom trochu popustit uzdu svým představám a kreativitě. To bude zapotřebí také v týdnu od 21. do 27. října, kdy v doprovodném programu výstavy se může každý zapojit do stavby originálního LEGO-města na ploše 8 x 3,5 m v rámci Legoprojektu, který putuje po celé republice. "K dispozici bude půl milionu LEGO-kostiček i samostatné stavebnice," dodává Robert Najman. Jaké město nakonec vznikne a co všechno si budou jeho stavitelé přát ve městě postavit, to bude asi trochu překvapení i pro ně samotné, až se spojí všechny nápady a městečko, pokud se najde dost stavitelů a podaří se ho dokončit, bude představeno v poslední den výstavy - v neděli 28. října představeno veřejnosti.
Litovelská výstava STAVEBNICE LEGO - HRAČKA NEBO HOBBY? je otevřena vždy od středy do neděle. Do konce září od 9 do 17 hodin, v říjnu pak od 9 do 16 hodin. Za malý výlet to určitě stojí.

Miloslav Havelka