Stavba legového městečka dětmi od 6 do 12 let

Statisíce barevných kostiček a z Lega vyrostlo městečko

Ostrava – Domy, auta, lidé, stromy, vlakové nádraží i letiště, ledové kluziště nebo basketbalové hřiště. V městečku, které od čtvrtka do soboty vždy odpoledne stavěly desítky dětí v budově Církve bratrské v Ostravě, nechybělo snad nic z toho, co najdete v každém reálném městě.

Vše bylo akorát mnohem barevnější. Stavbičky totiž vznikly z drobných kostiček Lego. K dispozici jich bylo na čtyři sta tisíc. „Stavebnice jsou v Ostravě historicky poprvé v rámci akce Legoprojekt, která putuje po celé republice. Děti mohou stavět buď určité sety, nebo volně podle své fantazie. Rozvíjí tak svou kreativitu a zručnost,“ vysvětlil za organizátory Stanislav Čepelák.

O to, aby v městečku o rozměrech 3,5 krát 8 metrů bylo vše, jak má, se staral „hlavní architekt“ Jakub Solich. Ukočírovat nápady dětí pro něj nebylo vždycky jednoduché, ale s úkolem si nakonec poradil. „Donutit děti, aby nestavěly to, co už nepotřebujeme, není lehké. Všichni by chtěli dělat autíčka nebo domky, i Legoměsto ale musí mít koncepci,“ vyjádřil se Solich.

Mezi malými staviteli byl například sedmiletý Šimon, který si rád hraje s Legem i doma. „Tady jsem postavil most, benzinku, hasičské auto a domeček. Je prima, že každý dělá něco a společně vytvoříme z kostiček celé město,“ radoval se malý Šimon nad barevnými a do sebe zapadajícími dílky světoznámé stavebnice.

Martin Pleva