Stavba legového městečka dětmi od 6 do 12 let

V litomyšlském kostele roste z půl milionu kostek lega celé městečko

V litomyšlském Novém kostele ve čtvrtek začala neobvyklá akce. V útrobách kostela budou děti až do sobotního odpoledne stavět velké město ze statisíc kostek stavebnice lega. Událost, která má také duchovní rozměr, vyvrcholí vernisáži, na níž si zájemci výtvor budou moci prohlédnout.

Akce má název Legoprojekt, je putovní a v Litomyšli se koná podruhé. "Děti budou stavět jednak z kostek, které budou volně k dispozici, ale také máme velké stavebnice, kde je potřeba dodržet plán a návod," řekla jedna z organizátorek Jitka Nádvorníková.

Organizátoři přivezli do Litomyšle téměř půl milionu lego kostek. Malým stavitelům jsou během stavby k dispozici dobrovolníci, kteří jim se složitějšími konstrukcemi rádi pomůžou.

Děti tak společně během tří dní vybudují unikátní obří městečko. Každý den bude v kostele více než třicet stavebníků ve věku šest až dvanáct let. "Celá stavba bude mít tvar kříže," uvedla Nádvorníková.

Akce totiž neslouží jen k tomu, aby si děti našly zábavu a vyzkoušely si své nápady. Protože místem konání je kostel, má také duchovní podtext.

Součástí celodenního programu je i vyprávění biblických příběhů. Pomocí panáčků a legových kostiček dětem organizátoři přiblíží některé z mnoha motivů Bible. Nedělní vernisáž se také odehraje během bohoslužby, uzpůsobené programem především pro rodiny s dětmi. "Chceme ukázat, že kostel je otevřený všem, že žije," řekla organizátorka.

Chybět nebude železnice ani náměstí

Nedělní program začne o půl desáté dopoledne. Na něm uvidí zájemci už hotové dílo. Ve výsledné stavbě nemá chybět silnice, železnice, letiště i přístav, auta, letadla, vlaky a lodě, nádraží, budovy a třeba i věže a náměstí. Ani sportovci nepřijdou zkrátka - basketbal, fotbalová hřiště i hokejový stadion je součástí města. Finální podoba však bude záležet na samotných malých stavbařích.

Původní myšlenka celé akce vznikla v Německu, teprve později se rozšířila do České republiky, kde putuje po jednotlivých městech. Po Litomyšli zamíří do Prahy, slovenského Bardejova nebo do Třince.

Hostitelem akce v Litomyšli je zdejší Nový kostel. Vznikl v letech 2008 až 2010 a je dalším příkladem moderní architektury, která v Litomyšli v posledních letech dostává přednost.

Neobvyklým prvkem je například zahloubení stavby do travnatého terénu. Kostel je nejen místem pro věřící z Církve bratrské, ale v minulosti se tu už konaly také výstavy a koncerty. K vidění tu byla i Zlatá slza, která proslavila Českou republiku na výstavě EXPO.

Jiří Tůma