Stavba legového městečka dětmi od 6 do 12 let

V Litovli staví město z Lega. Podívejte se

Litovel – Přes půl milionu různých legokostiček i samostatné stavebnice mají k dispozici stavitelé městečka z Lega v Litovli na Olomoucku. Na díle pracují v prostorách tamního muzea od tohoto úterý, k vidění pak bude hotové město v neděli 28. října.

Jedním z nadšených stavitelů je i jedenáctiletý Patrik Horák z Litovle. Navštívil výstavu v litovelském muzeu o lego kostkách a pak se tam přihlásil i coby stavitel.

„Je to zábava. Stavebnici mám i doma, asi nejtěžší je technik, všechno tam musí do sebe zapadat, jinak to nefunguje," vysvětlil mladý stavebník, který se na stavbě města podílí už druhým dnem.

Ve čtvrtek podle plánku skládal basketbalové a fotbalové hřiště, v pátek pak s kamarádem tvořil vlakové nádraží.

Největší výstava modelů stavebnice Lego na Moravě se v Litovli otevřela v červenci, stavba legového městečka je pak jejím doprovodným programem. Hotové město by se mělo veřejnosti představit v neděli.

„Legoprojekt putuje po různých místech České i Slovenské republiky, aby si děti ve věku 6–12 let mohly postavit své legové městečko o rozměru 8 krát 3,5 metru," uvedl Robert Najman z litovelského muzea.

Původní myšlenka a projekt stavby legoměstečka pochází z Německa, kde má dětské stavění mnohaletou tradici.

„Tamní Dětský odbor Církve bratrské věnoval před dvěma lety tomu českému materiál ke stavbě legového městečka. Aby se mohl Legoprojekt rozběhnout i na různých místech v České a Slovenské republice, vyhlásil jeho vedoucí Roman Neumann sbírku legových kostiček s názvem Hrst plná lega. Štědří dárci projekt odstartovali i u nás," doplnil Najman.

Petra Opletalová