Výlet do Krakowa se seniory z klubu Elim

IMG_7316Začátkem června za pěkného slunného počasí jsme s téměř 40 seniory vyrazili na jednodenní výlet do historického města Krakova. V pohodlném autobuse s klimatizací nám cesta příjemně ubíhala. Vystoupili jsme na parkovišti přímo u dominanty města – hradu Wawel. Pořídili jsme na památku společné foto a kochali se výhledy na královský hrad a řeku Vislu, protékající celým Krakowem.

Plni dojmů z krásných výhledů jsme nastoupili do přistavených elektrických autíček, z nichž jsme mohli v pohodlí shlédnout a poznat historickou část města Krakova – staré město. Památky Krakova tak mohli obdivovat i senioři, pro které by byla delší procházka městem velmi náročná. Elektrické autíčko se svým malým rozměrem nás mohlo provézt i užšími malebnými krakovskými uličkami plnými historickýchdomů a kostelů.

Osvěžujícím dojmem působilo i mnoho krásných rozlehlých parků lákajících k odpočinku. Projížďku starým městem jsme zakončili na Hlavním náměstí, které je největším středověkým náměstím v Evropě. Zde, v samém srdci starého města, jsme měli možnost odpočinku, občerstvení se a nákupu drobných suvenýrů.

2015_krakow1K odpočinku jsme využili laviček a také pouličních kavárniček s výbornou horkou čokoládou. Malé obchůdky v postranních uličkách, ale zejména historická tržnice Sukiennice uprostřed Hlavního náměstí nabízely různé drobné dárky či předměty na památku.

Po příjemném odpočinku se část skupiny vydala pěšky na návštěvu staré židovské čtvrti zvané Kaziměř. Zde nacházeli útočiště Židé pronásledovaní v celé Evropě.

Druhá část skupiny zůstala na náměstí, kde se nachází mnohé měšťanské domy, kostely a radniční věž z 15. století. Zajímavostí a zpestřením bylo, že na nejvyšší věž Mariánského kostela vystupuje každou hodinu trubač, aby zatroubil melodii zvanou Hejnal. Jedná se o původně poplašné troubení, varující před tatarskými nájezdníky, kteří vtrhli r. 1241 do města. Tradice troubení se dodržuje dodnes.

Naplnění atmosférou tohoto překrásného historického města jsme odjížděli autobusem zpět do Ostravy. Cesta byla opět pohodlná a bezproblémová a mohli jsme tak vstřebávat bohaté zážitky jistě zajímavého dne stráveného v jednom z nejkrásnějších měst Evropy – Krakově.