Opravdu začal vztah s Bohem? Jak to zjistím? Není to jen iluze a momentální hezký pocit?


Když zasadíme semínko do půdy, tak to první den na budoucí rostlinu skutečně moc nevypadá. Ale za několik dnů při dobrých podmínkách začne semínko klíčit. Při zachování vhodných podmínek (vláha a světlo) můžeme za pár týdnů poznat, jaká rostlina nám vyroste a za několik měsíců se můžeme těšit na "dospělou" rostlinu, která přinese svou úrodu - květy, ovoce, apod.
Podobné je to i s tím, když skutečně začneme žít s Bohem. Někdy se zdá, že se toho příliš mnoho nestalo. Ale dejte tomu čas.
Ano - některá setkání s Bohem jsou velmi radikální a ti, kteří prožili své setkání s Bohem, nemají nejmenší pochybnosti o tom, že skutečně Bohu patří a že s Ním začali žít.
Ne všechny začátky vztahu s Bohem jsou ovšem tak radikální. Proto je potřeba čas na to, aby se tato nová skutečnost dostatečně projevila.


Navzdory tomu, že někdy potřebuje náš nový život trochu času, aby se projevil, přesto se to většinou projeví na několika rovinách, společných pro většinu lidí, ktří začali s Bohem žít:
- přestaneme se bát smrti
- spadne z nás "balvan" našich starostí a beznaděje
- jsme pokojnější a radostnější
- toužíme více poznávat Boha
- svobodně komunikujeme s Bohem - modlíme se
- více si uvědomujeme naše chování - jsme citlivější na špatné věci
- začínáme řešit špatné vztahy - řešíme odpuštění druhým, popř. své omluvení se apod.


Tím nejkrásnějším je to, že Bůh sám nás o tom, že s Námi vážně počítá, sám ujišťuje. Ne tím, že by nám poslal poštou potvrzení s kulatým razítkem, že jsme se stali Božími dětmi. Dělá to jinak - vnitřním ujištěním:
"Nepřijali jste Ducha otroctví, abyste opět propadli strachu, ale přijali jste Ducha synovství, v němž k Bohu voláme: Tatínku! Tímto způsobem Boží Duch potvrzuje našemu duchu, že jsme Boží děti." (Římanům 8:15 )


V každém případě se nebojte modlit, aby Vám Bůh různými způsoby potvrzoval, že jste skutečně Božími dětmi. Ať máte sami jistotu, že to nebylo jen jakési hnutí mysli apod., ale abyste věděli, že už Bohu patříte a že je pravdou všechno, co s tím souvisí.

Jiří Bort