Misie dnes a zítra?

Rozhovor se sekretářem sdružení Kristus pro každého (KPK) Vladimírem Kšíkalem

Když jsme před deseti lety zakládali občanské sdružení KPK, mělo se stát alternativním způsobem, jak zasáhnout evangeliem naše spoluobčany. V čem tehdejší očekávání naplnila, v čem nikoli?

“Zkušenosti ukázaly, že metoda systematické tiskové misie byla a je jednou z účinných forem navázání kontaktu s lidmi, kteří se chtějí dozvědět více o Bibli a Ježíši Kristu. Na tiskoviny reagovalo téměř dvacet tisíc lidí a asi u dvou tisíc došlo k dlouhdobým opakovaným kontaktům s KPK. Tito lidé buď objevili nebo prohloubili svou víru v Ježíše Krista. Míra odezvy na tuto formu misijní práce však postupně klesá (což je dáno objektivním společenským vývojem v naší zemi) a to mnohdy odrazuje naše spolupracovníky z církví. Nenaplnilo se to očekávání, že se nám v průběhu několika let podaří zasáhnout nabídkou evangelia všechny domácnosti v ČR. Blížíme se totiž teprve k polovičnímu pokrytí naší vlasti. Jedním z důvodů pomalejšího postupu je však diverzifikace práce KPK, tzn. zaměření i na jiné formy misijní práce.”

Diskutovaným problémem je důraz, s nímž bývá evangelium lidem neseno. Někdy může hraničit až s určitým psychickým nátlakem, manipulací, netolerancí, na což jsou naši současníci velmi citliví. Daří se KPK těmto nástrahám uniknout a jak?

“Uvědomujeme si určitou specifičnost povahy českého národa, která je po historických zkušenostech alergická na manipulaci a nátlak. Snažíme se postupovat při šíření evangelia nevtíravými formami a usilujeme o to, aby vynikla podstat evangelia, nikoli nějaké věroučné rozdíly. Netrváme například na osobním předávání křesťanských tiskovin v bytech, jak je to obvyklé u podobného způsobu práce v zahraničí, protože víme, že to vyvolává silně odmítavé reakce. Způsob předávání poselství evangelia je ovšem výrazně ovlivněn osobností jednotlivých dobrovolných spolupracovníků KPK, kteří působí na celém území naší vlasti. Ostatně veškerý následný kontakt zájemců s kanceláří KPK probíhá písemnou formou a tak mají lidé možnost volby – když již nemají zájem, prostě nám neodpoví.”

V kritice naší ateizované společnosti se někdy zachází k nekritickému obdivování rádoby křesťanské společnosti v USA.

“Je těžko hodnotit nějakou společnost jako celek. Na jedné straně je svět zaplavován exportem americké “kultury” a různých extrémů, na druhé straně jsou to právě američtí křesťané, kteří podstatnou měrou financují světovou misii a humanitární pomoc. Myslím, že se v mnohém můžeme od amerických křesťanů učit.”

Rozjezd i pokračování práce KPK u nás se událo také díky pomoci ze Švýcarska. Jak je tomu s jejich podílem dnes a co prožívají sami Švýcaři doma?

“Ano, mohu potvrdit, že rozvoj práce KPK byl a je závislý na pomoci křesťanů z této alpské země. Čerpali jsme zkušenosti z jejich práce (podařilo se jim v průběhu patnácti let dvakrát navštívit všechny domácnosti v zemi) a švýcarský misijní organizace CFA nám po celou dobu zasílala finanční podporu. Největším problémem naší partnerské misie ve Švýcarsku je nyní volba správného směřování pro budoucnost. Pro systematickou misii již v této zemi nejsou dobré podmínky a proto se hledají nové způsoby práce. Jedním z nich byl například projekt Bible 2000 – prodej speciálního vydání nového zákona s barevnými fotografiem v obchodní síti MIGROS. Největším úspěchem organizace CFA a konkrétně jejích vedoucího bratra Daniela Blasera, bylo založení a podpora sedmi misijních organizací na území bývalého Československa a Jugoslávie, které úspěšně fungují.”

Ve sdružení KPK jsou zastoupeny církve nám známé z ekumeny. Jak se podílí na práci v “terénu”?

“Dá se říci, že se na distribuční práci KPK podíleli křesťané z celého spektra protestantských církví. Čtenářům Bratrské rodiny mohu prozradit, že na počátku práce KPK nám velice podstatně pomohly jednotlivé sbory Církve bratrské. Postupně se zapojily i sbory církví s letními a charismatickým zaměřením. Dnes s námi spolupracují zejména jednotliví křesťané nebo misijní skupinky.”

Co tebe osobně v poslední době potěšilo a co vidíš jako důležité vstříc nejbližší budoucnosti?

“Mám radost, když se daří práce, která byla mně a mým spolupracovníkům v KPK svěřena. Jedním z takových případů byla akce s BibelMobilem, biblickým autobusem. S touto pojízdnou výstavou Biblí a videosálem jsme během tříměsíčního turné procestovali v závěru minulého roku 10 měst naší republiky a navštěvovali jsme základní školy. A právě zájem dětí o dějiny a obsah Bible nás velice povzbudil a ukázal, že je třeba zaměřit misijní a evangelizační práci především na mladou generaci.”

Děkuji za rozhovor. Jan Kašper