LEPŠÍ DOMOV může být ještě LEPŠÍ

Dům je zrekonstruovaný, teď plánujeme přístavbu a bezbariérový přístup.

Pojďte s námi do toho…

Co se povedlo a co se změnilo?

Teplo a bezpečí domova

Rekonstrukce vytvořila nový domov 7 lidem s duševní nemocí nebo s mentálním hendikepem. Pomáháme tak předcházet jejich bezdomovectví. Stavba obytné buńky s 2 pokoji umožní rozšíření kapacity pro další dva klienty.

Modernizace

V roce 2023 byly instalovány nové rozvody elektřiny a vody, ekologické vytápění, byla zateplena fasáda, pořídili jsme novou střechu i čističku odpadních vod. Na řadě je přístavba s novou kuchyní, společenským prostorem a dvěma pokoji.

Bezbariérový přístup

Bezbariérovou koupelnu i sociální zařízení už máme. Teď je ještě potřeba zajistit bezbarierový přístup do domu vybudováním rampy z ulice i ze zahrady.

Financování

Náklady odhadujeme na 3,5 – 4,2 mil. Kč. Část financí půjde z našich zdrojů, které jsme dost vyčerpali první etapou. Přesto se našeho záměru nechceme vzdát a věříme v pomoc dárců. Přidáte se k nám?

Hlavní hrdinové příběhu – chcete o nich vědět víc?

Dům může sloužit dobré věci další desetiletí

Každý z nás si přeje žít dobrý život v dobrém domově. O našich klientech to platí dvojnásob, protože jim osud do života nadělil víc nástrah a překážek, se kterými si sami neporadí. A oni se s nimi statečně, v rámci svých možností a s podporou asistentů vyrovnávají. Dobře fungující domov je obrovskou pomocí.

Před více než deseti lety vznikl plán na částečně bezbariérové řešení Chráněného bydlení na Xaverově. Ten se nakonec neuskutečnil a zůstal pouze v podobě nákresů. Nyní se podařilo získat dotaci z EU. Díky ní, mnoha dárcům i vlastním zdrojům se podařilo zrealizovat celkovou rekonstrukci.

Ta  přinesla nejen vylepšené technické vybavení, ale i pohodlnější prostředí a větší soukromí. Též vzniklo funkční zázemí pro vedoucí a asistenty.

Rekonstrukce také přinesla rozšíření kapacity naší služby, a proto u nás našel nový domov další klient.

Co ale ještě není vyřešeno, je bezbariérovost domu. S přibývajícími léty přibývají i zdravotní komplikace. A při současném stavu by to pro naše klienty případně znamenalo opustit naši službu – SVŮJ DOMOV. Pro většinu klientů po letech soužití, kdy vznikly úzké vazby.  Hledání nového místa k životu je jejich v případě velmi složitá věc. Přesun do neznámého prostředí s sebou nese úzkost a obavy.

Proto je potřeba vybudovat rampu, která umožní bezbarierový přístup. Nová přístavba umožní další rozšíření kapacity služby i nový společenský prostor pro vzájemné setkávání.

Pokud se to podaří, bude Chráněné bydlení na Xaverově zase o něco vlídnější, pohodlnější a prostornější. Bude ještě lepším místem pro ty, kdo žádný domov nemají. Náklady odhadujeme na 3,5 – 4,2 mil. Kč.

CO SE DÍKY REKONSTRUKCE ZMĚNILO A CO NÁS ČEKÁ?

v letech 2022 – 2023 se podařilo

 • nové rozvody elektřiny, vody a topení
 • nová střecha a zateplení
 • nová čistička odpadních vod
 • vytápění tepelným čerpadlem
 • zlepšila se dispozice domu
 • vznikly 3 bytové jednotky se sociálním zařízením a další pokoj s kanceláří a sociálním zařízením pro asistenty
 • sociální zařízení a koupelna v 1. nadzemním podlaží jsou bezbariérové
 • nový suterén pro technické zázemí a skladování, se sociálním zařízením a sprchou

 

v letech 2024 – 2025 nás čeká

 • příprava projektové dokumentace a získání stavebního povolení
 • stavba rampy pro bezbariérový vstup do domu z ulice i ze zahrady
 • stavba přístavby, pro kuchyň s jídelnou, společenský prostor a zázemí zaměstnanců
 • stavba obytné buňky s 2 jednolůžkovými pokoji pro větší komfort klientů
Projekt můžete podpořit dvěma způsoby

Skrze transparentní účet

77733317/2010, variabilní symbol: 200

Pomocí plaformy >> DARUJME.CZ <<

 

Děkujeme.

CO SE DĚJE NOVÉHO?

PODAŘILO SE – máme NOVÝ Xaverov

PODAŘILO SE – máme NOVÝ Xaverov

Po ročním exilu v Čelákovicích jsme se mohli vrátit zpátky domů, i když jsme dům skoro nepoznali. Největší novinkou jsou koupelny. Jsou čtyři a mohou komkurovat luxusním hotelům ;-). Podívejte se, jak se to povedlo.

Naši pánové (někteří) se Vám představují

Honza

Ahoj, jsem Honza, bydlím tu od roku 2005. Toto je má oblíbená samice Tereza z mého králičího chovu. Pěstuji pro své králíky řepu a suším seno.
Jsem odborníkem na diabetickou dietu:
dělám si dia marmelády a kompoty, saláty všeho druhu. Oblíbený jsem pro svůj humor, přívětivost a spolehlivost.
Chcete přezdívku? Nějakou Vám vymyslím! Mám na to talent. Fandím Spartě.

Richard

Ahoj, jsem Richard, právě pro Vás chystám výpěstky na Veletrh sociálních služeb. Na Xaverově pěstuji i brambory a cibuli. Ne, nejsem onen kozel – zahradník, ale rád celodenní dřinu na políčku jedním Kozlem spláchnu :).
Rád s Vámi posedím v hospodě a stejně mě potěší i opera, balet či svižná taneční hudba. Když můžu koupit, uvařit
nebo vypěstovat něco jen pro sebe, mám z toho velkou radost, ale ještě větší mám, když se o to pak můžu s někým podělit.

Mám přehled o tom, kde jsou v domě uložené různé nezbytnosti.

Marcel

Ahoj, jsem Marcel, básník. Na Xaverově bydlím 6 let. Rád zalévám zahradu, pracuji v kuchyni, maluji, píši.

Zde pár veršů pro Vás:
Když spočineš mi v náručí, je jaro,
polibek a loučení,
jsem osamělý jako strom …
Čekáme na sebe na cestě, v polích.
O lásce sním, o tobě ve snech bdím, snad
ráno, až se vzbudíš, …
Nikdo tu ráno nebyl.

Roman

Dobrý den, jsem Roman Suchý. Na Xaverově bydlím 3 roky. Nic moc nepotřebuji, ale mám tu svůj tichý kout s knihami, muzikou.
Rád žehlím, starám se o čistotu kuchyně, o truhlíky na oknech a pečuji o svou starou maminku, pravidelně ji navštěvuji.

Zdeňek

Ahoj, jsem Zdeněk. Na Xaverově jsem se jen těžko zabydloval, ale nyní po 11 letech dokonce i pracuji v Horních Počernicích. Zametám pro Vás chodníky, pleju záhony, sbírám odpadky. Po práci rád
nakupuji, jezdím na kole, čtu knížky o fotbale i jiné, pletu šálu (sparťanskou samozřejmě), vařím guláše – mé oblíbené jídlo. Dovedu práci na Xaverově dobře zorganizovat a motivovat spolubydlící ke spolupráci – jsem typický vedoucí party. Každý rok si plánuji dovolenou – celou zimu vybírám destinaci a cca v červnu jedu. Bohužel, v posledních dvou letech zůstaly jen plány, ale teď na podzim to doufám doženu.

O Diakonii

Diakonie Církve bratrské vznikla v roce 1994. Jejím zřizovatelem je Církev bratrská.

Hlavním posláním je pomáhat těm, kteří pomoc potřebují.

Diakonie CB pomáhá seniorům a lidem s kombinovaným postižením a lidem s duševním onemocněním či postižením.

Od roku 2007 je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb v síti hl. m. Prahy a prostřednictvím 3 středisek provozuje kromě Chráněného bydlení na Xaverově, která je nejstarší, další 4 sociální služby: BETHESDA – domov pro seniory, která se rozjela jako druhá. Jako poslední vzniklo středisko Černý Most, které provozuje hned 3 služby, a to Centrum denních služeb, Chráněné bydlení a Osobní asistenci.

Věnujeme se i další pomoci – prostřednictvím veřejné sbírky MATOUŠ 25 poskytujeme humanitární pomoc do zahraničí i na území ČR. V současnosti je to především podpora společenství přímo na území Ukrajiny. Spolupracujeme i s dalšími organizacemi jako např. Spolek pro Jižní Súdán či Nadační fond KRMTE HLADOVÉ. V roce 2021 jsme podpořili asi 50 rodin, které byly postiženy tornádem na Jižní Moravě i na Lounsku.

Jsme též zapojeni do projektu Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III, který je financovaný ze zdrojů EU. Funguje na principu distribuce trvanlivých potravin, hygienických a domácích potřeb, a textilu potřebným osobám.

Další podrobnosti