Stavba městečka dětmi od 6 do 12 let

Betlém z lega zdobí náměstí v Chotěboři, po Třech králích ale zmizí

Od začátku listopadu se zhruba dvacítka dětí pravidelně šest týdnů scházela v chotěbořské Základní škole Buttulova nad kostičkami lega. Cílem však nebylo si pohrát, ale poskládat ojedinělou stavbu betléma ze zhruba 30 kilogramů kostiček známé stavebnice.

Povedlo se a skupinka nadšených dětí z klubu Velryba fungujícího pod vedením dobrovolníků z Církve bratrské v Horní Krupé vytvořila zhruba dva metry dlouhý a 60 centimetrů vysoký betlém i s množstvím betlémských postaviček.

Před Vánocemi byl legový betlém dokončen a od té doby zdobí výlohu masny na chotěbořském náměstí. Pro efekt je ještě nasvícen, a tak dělá radost i kolemjdoucím při podvečerních procházkách.

I když děti stavěly betlém už podruhé, ten loňský byl úplně jiný. "Nestavíme podle návodu, ale podle fantazie. Pokud to půjde, chtěli bychom takovou akci každý rok zopakovat," řekl organizátor Roman Neumann.

Kdo by si chtěl toto originální dílo prohlédnout, má nejvyšší čas. V sobotu už totiž z výlohy masny a uzenin zmizí. "Jsou Tři králové a v tuto dobu už se většinou všechny betlémy sklízí, takže i ten náš tam bude pouze do soboty," dodal Neumann.

Poté, co zmizí z výlohy, bude betlém rozebrán do poslední kostičky. Ty budou použity na další nápad, který se v hlavě Romana Neumanna už rodí. "Nevíme ještě, jak to dopadne, ale mohl by to být třeba velikonoční Jeruzalém."

Linda Chladová