Stavba městečka dětmi od 6 do 12 let

Děti se naučí uvažovat ve prospěch celku

Kutná Hora - Už podruhé se ve sboru Církve bratrské v Kutné Hoře uskutečnil takzvaný projekt. Akce se mohlo zúčastnit kterékoli dítě ve věku 6 až 12 let.Cílem bylo vystavět město z lega. Na to, že se jednalo o církevní akci, odkazoval tvar modelu, který byl situován do tvaru kříže.

Jak vysvětlil kazatel zmíněné církve Miloš Hejzlar, díky tomuto projektu se děti naučí uvažovat ve prospěch celku. „Vedli jsme děti k tomu, aby přemýšlely, co v modelu ještě chybí a co by tam mělo být. Tak přišly na nemocnici,“ uvedl příklad.

A pokračoval. „Myslím, že je to tak i v životě: nesmíme se zaměřit pouze na svou vlastní práci, ale přemýšlet, jak svým dílem prospějeme i ostatním. Každému je blízké něco jiného. Některé z dětí postavilo letištní terminál, jiné hřiště, další policejní stanici. A tak je to správně. Nechtěl bych mít město z šedesáti policejních stanic,“ řekl v nadsázce.

Landprojekt je putovní akcí, která koluje po jednotlivých sborech Církve bratrské v České republice od loňského roku.

Stavět se začalo ve čtvrtek, v pátek se zúčastnily i celé třídy základní školy, v sobotu se pokračovalo. Nedělním úkolem pak bylo celý model opět rozebrat.

Jak Miloš Hejzlar prozradil, stavebnice byla původně zapůjčena z Německa. „Když Němci viděli, jak to funguje, rozhodli se, že tady stavebnici nechají. Takže vracet už se nebude,“ dodal.

Ondřej Dvořák