Stavba městečka dětmi od 6 do 12 let

Město z lega již potřetí

RAKOVNÍK. „Stavím modré osobní auto,“ říká Denisa Čechová z Rakovníka, která tráví stavěním z lega už druhé odpoledne. „Moc se mi tu líbí, jsem tu letos už podruhé. Včera jsem postavila taxík, sanitku a teď stavím tohle auto,“ ukazuje. „Auta mě nijak zvlášť nezajímají, ale dobře se staví. Všechny dělám podle návodu,“ pokračuje. Spolu s ní sedí u stolu Barbora Zelenková z Vlkova. Před ní je krabice sady lego friends a pod jejíma rukama se pomalu rodí stáj pro koně. S Denisou se shoduje v tom, že ji to tu velmi baví. To ostatně potvrzují i další děti, které se o poslední dubnový pátek odpoledne sešly v domě osvěty, aby již druhý den pracovaly na stavbě města ze stavebnice lego.

Podle jednoho z organizátorů, Jiřího Borta, kazatele Církve bratrské v Rakovníku, probíhá tato akce v Rakovníku už potřetí. „Je to taková putovní záležitost, která cestuje po České republice a dnes už i po Slovensku. Lego si půjčujeme mezi městy v rámci naší církve. V domě osvěty jsme již podruhé, vyhovuje nám, že je zde poměrně velký prostor,“ objasňuje.

Velký prostor je skutečně potřeba, neboť dětí se zde denně sejde téměř čtyřicet a všechny potřebují mít své místo u stolu, aby mohly v klidu stavět. Celé místnosti však vévodí obrovský stůl uprostřed, kde už je k vidění snažení dětí z předchozího dne – auta, domy i letadla. Jakmile děti dostaví, umístí svůj výtvor okamžitě na tuto podkladní desku. Obvykle prý na konci třetího dne je takový problém s místem, že některé věci už není kam dávat.

Staví se tři dny, začíná se ve čtvrtek a končí v sobotu. V neděli dopoledne je čas na to, aby se přišli podívat rodiče i široká veřejnost a zjistit, jaké město letos vzniklo. Pro tuto chvíli je připraven krátký program, který si děti vedle stavění stačily připravit. Nechybí v něm hymna, kterou se od prvního dne učí zpívat.

„To, co děti staví, je čistě na nich. Některé dávají přednost setům, takže dostanou návod a krabičku, kde by měly být všechny potřebné kostičky, a staví. Ti tvořivější si naberou dílky, které jsou volně k dispozici, a vymýšlí něco svého,“ pokračuje Jiří Bort. Z jeho dalších slov vyplývá, že řada dětí se vrací, ale zhruba třetina se každoročně obmění. „Přednost mají ty děti, které jsou přihlášeny předem na všechny tři dny. Ale letos bylo už měsíc před zahájením akce plno, takže jsme museli některé zájemce odmítat, měli jsme už i dost náhradníků. Rakovník je malé město a stavíme už potřetí, takže se to hodně rozkřiklo,“ dodává.

Kde celá akce vznikla, to prý Jiří Bort netuší, ale trvá prý už zhruba šest let. V prvopočátku bylo lego dlouhodobě zapůjčeno z Německa, ale od té doby se stále doplňuje, takže stavební možnosti dětí se stále zvětšují a počet stavebnic narůstá. A jak se ukázalo i letos, děti této skutečnosti opravdu s velkou chutí a vervou využívají.

Lenka Pelcová

PřílohaVelikost
raport_z_6.5.2014_cb_rakovnik.pdf341.27 KB