Stavba městečka dětmi od 6 do 12 let

V Křemži staví školáci městečko z tisíců kostek Lega, podívejte se

Městečko z více než deseti tisíc kostek lega staví děti na radnici v Křemži na Českokrumlovsku. Pracovat začaly ve čtvrtek a vytvořily už lodě, letadla nebo hasičskou zbrojnici. Po kolejích městečka už dokonce jezdí i vlak. Hotové dílo, v němž bude i křemežský kostel, představí veřejnosti v neděli.
Děti mají k dispozici přes 300 stavebnicových setů, staví podle návodu i podle své fantazie. "V přístavu už kotví lodě, na letišti stojí letadla, hotova je hasičská zbrojnice. Vzniknout by měl i kostel podobný tomu, který stojí v Křemži," řekla Irena Vacková, jedna z organizátorek akce, do které se zapojí necelá stovka dětí.
O děti se při stavění stará deset dobrovolníků. Kromě členů Církve bratrské, která akci nazvanou Landprojekt pořádá, se přidalo i občanské sdružení Kamínky, klub Křemílek a městys Křemže.
V doprovodném programu je pro stavitele připraveno i promítání videa. V krátkých filmech, jejichž hrdiny jsou stavebnicové figurky, se děti seznamují s biblickými příběhy.  "I když jsou některé i šest tisíc let staré, jsou aktuální, protože lidé se zas tolik nezměnili. Díky postavičkám ze stavebnice jsou příběhy dětem bližší," uvedl hlavní organizátor z Církve bratrské, Pavel Fér, který je kazatelem v Husinci.
V neděli odpoledne městečko dobrovolníci rozeberou. Akce bude pokračovat hned od 22. do 25. března v Husinci.
Josef Šorfa

Fotogalerie: http://budejovice.idnes.cz/foto.aspx?r=budejovice-zpravy&c=A120316_09565...