Stavba legového městečka dětmi od 6 do 12 let

Cesta ke kamarádům a víře

Dvaatřicet dětí postavilo legové město za tři dny.

RAKOVNÍK. Myslíte, že se dá město postavit za tři dny? Pokud máte dobrý stavební materiál a sejde se parta kamarádů, kteří mají tvůrčího ducha a píli, tak ano. Dokázalo to i dvaatřicet náhodně vybraných dětí v čase pololetních prázdnin.

„Projekt stavby legového městečka je původem z Německa. V naší spřátelené církvi (Freie Evangelische Gemeinde) udělali sbírku stavebních kostek a projekt pak putoval od města k městu. Nyní přesídlil do Čech," vysvětliluje Zdeněk Zárybnický z rakovnického sboru Církve bratrské.

Na ploše 8x3,5 metru měly děti postavit fiktivní město včetně dopravní infrastruktury. „Cílem je podpořit kreativitu dětí během prázdnin. Současně jsme chtěli dětem předat základní poselství bible a duchovních hodnot. Děti zhlédly film o stvoření světa a další biblické příběhy. Kvůli zábavnější formě ve všech vystupují postavičky z Lega," přibližuje Zárybnický. Podle něj měla akce pomoci dětem najít i nové kamarády. Přesto, že zájem o stavbu byl veliký, stavělo z důvodu místa nakonec jen 32 dětí. „Je to optimální počet, ostatně víc by se jich k nám už nevešlo. Děti mohly stavět to, co je baví. Do koncepce města jsme zasahovali minimálně," říká organizátor.

Stavba měla i ukázat, že v rakovnické Církvi bratrské funguje dětský klub. „Určitě budeme rádi, když se u nás dětem zalíbí a najdou si k nám cestu. Není to ale podmínka účasti. I když je náš projekt putovní, určitě nebude problém si v případě zájmu stavbu za rok zase zopakovat," doplnil Zdeněk Zárybnický. Výsledek svého snažení představily děti na nedělní schůzce v kulturním centru svým rodičům.

Sláva Vaic