Kapitoly z dějin křesťanské církve (obsahuje lekce i testíky pro děti). Přehled lekcí: Pronásledování první církve; Augustin; František z Assisi; Počátky křesťanství na našem území; Valdenští, předchůdci Husovi; Jan Hus; Počátky Jednoty bratrské; Jan Blahoslav, Bible kralická; Martin Luther; Oldřich Zwingli, Jan Kalvín; John Knox, Oliver Cromwell; Protireformace; Jan Ámos Komenský; Toleranční patent; Zinzendorf; Misie Jednoty bratrské; Pietismus; John Wesley; David Livingstone, Hudson Taylor; Armáda spásy; Vyznávající církev; Pravoslaví; Křesťanské církve v ČR; Jan Balcar, American Board; Alois Adlof; František Urbánek; František Zdychynec. Najdete zde i časový historický přehled Církve bratrské.
Je třeba rozbalit archivačním programem a poté si přečíst soubor Cti_Mne.txt, ve kterém je vše vysvětleno. Ke stažení zde.
Ukázka lekce 1 - Pronásledování první církve
Mat 5,10-12, Mat 10,33, J 16,33
Pán Ježíš dal svým učedníkům příkaz šířit evangelium po celém světě. Také je však povzbuzoval, aby se za něho nestyděli a snášeli i pronásledování. Pán Ježíš sám strpěl smrt na kříži. Židé ho nepřijali jako Spasitele, a proto se stavěli i proti jeho učedníkům (Štěpán, Pavel). Pohané zase věřili pomluvám o křesťanech (např. že zabíjejí děti). Kromě toho se většina císařů považovala za božstvo a uctívání císaře bylo státním náboženstvím. Římané byli tolerantní k jiným náboženstvím, pokud byl vedle jiných bohů uctíván i císař. Nemohli pochopit, proč křesťané nechtějí císaři vzdávat božskou čest. Navíc se obávali tajných spolků i všeho, co, třeba i zdánlivě, ohrožovalo soudržnost jejich říše. Křesťané, kteří nechtěli vzývat člověka jako boha a kteří vyznali Ježíše Krista jako Pána, byli zatýkáni, vězněni, mučeni a mnozí popraveni. Období pronásledování se střídala s obdobími poměrného klidu. Některá pronásledování se omezila pouze na Řím, jiná se rozšířila do celé říše. Křesťané se skrývali (někteří v tajných chodbách - katakombách), ale někteří se nechali zastrašit, jiní obětovali na oko. Těm, kdo statečně nevyznali svou víru, se říkalo "padlí". Mohli být přijati zpět do církve ale až po delší zkušební době. Nejtěžší doby pronásledování byly za císaře Nerona a později za císaře Decia.
Z prvních mučedníků pro víru je znám např. Klemens (zemř. 100), který za císaře Nerona povzbuzoval své bratry a byl vypovězen do kamenolomů k Černému moři. Upálením byl popraven stařičký biskup Polykarp (bylo mu více než 80). Mnozí křesťané byli ukřižováni nebo předhozeni v arénách divokým zvířatům. Ušetřeny nebyly ani ženy a děti.
Dnes nám nehrozí smrt, vyznáme-li svou víru v Pána Ježíše. Dokážeme však vždy přiznat, že v něho věříme? A umíme se bránit proti tomu, abychom kromě Pána Ježíše neuctívali ještě jiné bohy, byť pouze formálně?