• Příprava na věčnost

    Kazatel 12:1  Pamatuj na svého Stvořitele ve dnech svého jinošství, než nastanou zlé dny a než se dostaví léta, o kterých řekneš: „Nemám v nich zalíbení“;

    jsem rád , že vás mohu opět pozdravit v klubu seniorů. Je mi líto, že letos nebudu s vámi při vašem pobytu v Malenovicích. Proč tam letos nebudeme s vámi vám hned řeknu.

    Máme totiž před sebou s manželkou ve stejnou dobu jednu delší cestu, na kterou se už teď připravujeme.  Když  budete v Malenovicích,  poletíme s manželkou do Bonnu v Německu za rodinou své dcery. Už teď se těšíme na naší první návštěvu u nich. Vnoučata nám skoro každý den telefonuji, těší se na nás a my na ně.  A tak se na cestu připravujeme.

    Jak se připravujeme? To víte kupujeme nějaké menší dárky, aby to moc nevážilo, abychom neměli kufr přes váhu. Nějaká eura jsem si už také vyměnil. Nechal jsem se ostříhat na krátko, aby mi to dlouho vydrželo. Paní holička  mne tak „vymigala“, že se bojím, aby mne vnoučata vůbec poznala. A protože cestou do Prahy a z Prahy chceme také navštívit další příbuzné,  s nimiž se vidíme sotva  1 až 2x ročně, musíme nakoupit něco i pro něco. Tak ty nákupy už máme zhruba za sebou. Nesmíme zapomenout také cestovní pas.

    Konečně mně napadlo, že není také docela jisté, že se vrátíme. Uzavřel jsem proto cestovní pojištění. Víte, jak to vypadá na silnicích, každý den umírají na nich lidé. A pak cesta letadlem. Letíme těmi nízkonákladovými letadly. Doufáme sice, že ty nižší ceny znamenají jenom menší služby a nikoliv, že to letadlo také nemusí doletět. Ale i to se může stát. Takže chtíc nechtíc, musíme myslet i na to, aby to naše děti neměly moc těžké, kdyby se nám něco stalo. Musíme povědět alespoň dceři, která bydlí nedaleko nás, kde máme nějaké peníze na pohřeb, co s domem, ve kterém bydlíme a co s knihovnou,  se kterou si už teď nevíme rady. Atd. atd………

    A když to všechno zařídíme, co myslíte, budeme už dost připraveni na cestu? Já bych řekl, že na cestu do Německa ano. Ale co ta cesta na věčnost? Jsme na ni dost připraveni? A nejenom před cestou do Německa a na dovolenou , ale vůbec jsme připraveni na věčnost ? Kdykoliv večer usínáme nebo ráno, když vstáváme z postele. Nevíme přece, kdy si nás Pán Bůh zavolá

    A jak se nejlépe připravit na věčnost? O tom se v žádném bedekru nepíše. Píše se však o tom v Písmu svatém, které si tak rádi čteme. Dokonce nás k tomu na mnoha místech Písmo vybízí, abychom se na cestu na věčnost dobře připravili. Jak že se máme na tu cestu připravovat.?

    Přečtu několik veršů z Písma, které o tom hovoří.

    V knize Kazatel čteme takové vybídnutí /12, 1/: Pamatuj na svého Stvořitele ve dnech své mladosti, dříve než nastanou zlé dny  a než se dostaví léta, o kterých řekneš: Nemám v nich zalíben…“To znamená, nenechávej to na stáří, jak to mnozí dělají. Připravuj se včas. Ve stáří už mnozí na to nemají čas a ani dost sil. Ale díky Pánu Bohu, že jeho odpuštění a Boží milost můžeme hledat i ve stáří, když už jsme to nestihli dříve.  Líbí se mi také slova ze stejné biblické knihy, kde je napsáno: „ Raduj, se jinochu, ze svého mládí, užívej pohody ve svém jinošství  a jdi cestami svého srdce, za vidinou svých očí. Věz však,že tě za to všechno Bůh postaví před soud…“  Čili:  žij svůj život radostně, ale pamatuj, že za něj zodpovídáš svému Stvořiteli, že máš dbát na jeho zákony , na desatero a hlavně na přikázání lásky, které nám zanechal PJK

    Samozřejmě, že ne vždycky jsme žili tak, jak se na Boží děti sluší. A naše svědomí je možná obtíženo také něčím, co si uvědomujeme, že nebylo správné, co bychom mohli nazvat hříchem, tak o tom mluví Písmo svaté. Co s tím? Tady bych rád připomenul slova tak znamenitého muže, jakým byl židovský král David. Ten ve svém 51. Žalmu, v. 3-6 věděl, co s hříchem. Proto se modlí: „Smiluj se nade mnou , Bože, pro milosrdenství svoje, pro své velké slitování zahlaď moje nevěrnosti, moji nepravost smyj ze mne dokonale, očisť mě od mého hříchu!  A dodává:  

    Doznávám se ke svým nevěrnostem , svůj hřích mám před sebou stále.Proto Tobě samému jsem zhřešil, spáchal jsem, co je zlé ve Tvých očích.“ V tom nadpisu toho žalmu je dokonce napsáno, jaký hřích měl král David na mysli, když se takto modlil. Hřích cizoložstva, když si přivlastnil manželku jednoho ze svých bojovníků, která se jmenovala Betsabé.

    A konečně bych rád pro naše povzbuzení  a potěšení připomenul slova PJK, který pověděl u hrobu Lazarova jeho setře Martě: Já jsem vzkříšeni  i život. „Kdo věří ve mne, i kdyby umřel,  bude žít. A každý, kdo žije a věří ve mne, neumře na věky. Věříš tomu?“J 11, 25 A k tomu slova, která zapsal pod vlivem Ducha svatého apoštol Pavel v ep. Efezským 2, 8: „Milostí jste spaseni skrze víru. Spasení  není z vás, je to Boží dar; není z vašich skutků, takže se nikdo nemůže chlubit.“

    Vidíte, milí přátelé, na co všechno člověk myslí, když se připravuje na krátkou týdenní cestu  do Německa. A co teprve, když se máme připravit na cestu do Boží blízkosti, na cestu do věčnosti? Neměli bychom na tyto věci myslet mnohem více a být na tuto dalekou cestu na druhý břeh co nejlépe připraveni? Jistě že ano. A protože nikdy nevíme, kdy si nás Pán Bůh zavolá, měli bychom být na cestu k němu vlastně stále  připraveni. A nemyslet na to jenom tehdy, jako já dnes, když máme někam cestovat. Amen.  

    kazatel Jaroslav Orawski
    /Klub seniorů Ostrava/

Comments are closed.