Cestománie

Programy v sezóně 2009/2010

Vloženo 1. 12. 2009

13. března v 18:00 - Dovolená v gulagu? aneb po stopách ruských gulagů podél železnice 503
Štěpán Černoušek se vydal do ruské tajgy se skupinou dobrodruhů hledat zapomenuté ruské gulagy kolem železnice 503, která byla s největší pravděpodobností Stalinovým rozmarem… Po smrti diktátora zůstaly pracovní lágry, které předtím věznily desítky tisíc lidí, opuštěné v hluboké sibiřské tajze. Stavba železnice byla zrušena... Gulagy tedy přežívají prakticky v původním stavu a během půlstoletí je navštívilo jen minimum lidí.
Podrobný deník čtěte na www.gulag503.blogspot.com. Plakát zde. Nahrávka cestománie Dovolená v gulagu? zde.

27. února v 18:00 - Vietnam
Petr se ve svých 20 letech dostal z Vietnamu do České republiky a žije u nás už 16 let. Představí nám krásy rodné země i jak se ve Vietnamu žije (např. jak jsou velké rozdíly mezi městem a vesnicí). Můžeme tak lépe poznat rozdíly mezi českou a vietnamskou kulturou, ale i sledovat krásy Vietnamu.
Plakát zde. Nahrávka cestománie o Vietnamu zde.

 

9. ledna 2009 v 18:00 - Afghánistán
Čtvero ročních období na jihovýchodním úpatí Hindukúše a v hlavním městě Kábulu. Vyprávění o zemi, která prožila hrůzovládu Talibanu, o její závislosti na opiu i humanitární pomoci. O drsném životě v zemi, kde se hovoří přibližně třiceti jazyky a jen každý třetí obyvatel umí číst. Podíváme se do Kábulských ulic i do odlehlých osad v diamantových horách, které islámský fanatismus zneužívá za svou skrýš.
Besedu povede pyrotechnik, který byl s českou vojenskou jednotkou dvakrát na misi v Afghánistánu. Plakát zde.
Fotografie z připravované cestománie ve fotogalerii zde.

Informační leták představuje aktivity České republiky v afghánské provincii Lógar.

19. prosince 2009 v 18:00 - Vánoce v Ekvádoru aneb dlouhá cesta jižní Amerikou.
Vyprávění Jiřího Valeše o zážitcích ze sedmi zemí jižní polokoule od Venezuely po Argentinu. "Na pouti druhým největším kontinentem světa jsem poznal krásu, bídu, štěstí i smutek."
Dozvíte se o zkušenosti s drogami, vězením, krádeží, ale i o pozorování hvězd s Robinsonem Crusoe na ostrově Chiloé, potápění v Karibiku a o bájném městě Inků. Plakát zde.
Zajímavé postřehy nejen o vánocích v Ekvádoru vyšly v Katolickém týdeníku. Přečíst článek si můžete zde. Nahrávka cestománie zde.

 

21. listopadu 2009 v 18:00 - Kontrasty Libanonu. Beseda o zemi, která jako jediná na Blízkém východě nemá poušť, kde je obyvatelstvo rozděleno zhruba na polovinu na muslimy a křesťany, země, kde lze dopoledne lyžovat na sněhových pláních 3000 metrů nad mořem a odpoledne se koupat v moři. Země kontrastů jak přírodních a historických, tak náboženských i politických. Přesto země úžasná a nezapomenutelná. Navštívíme i salon Blanky Matragi v Bejrútu a pustíme si krátký film natočený při její práci. Besedou nás provede Roman Šulc, který od roku 2007 spolupracuje s redakcí pořadu Objektiv České televize. Plakát zde. Nahrávka zde.

Fotografie Romana Šulce z Libanonu s bohatými poznámkami jsou na stránkách www.cestyapamatky.cz zde

Článek spolupracovníka organizace Člověk v tísni "Libanon - pomoc s nádechem náboženství" si můžete přečíst zde

Programy v sezóně 2008/2009

Vloženo 1. 12. 2008

21. března 2009 v 18:00 - Leonardo Teca o Angole
Angola - víme-li o této zemi něco, bude to pravděpodobně občanská válka, která tam zuřila až do roku 2002. 20 roků předtím byli uneseni odborníci z tehdejší Československé socialistické republiky. O co v té válce šlo? Jak se v té zemi žije? O tom bude řeč v sobotu 21. března. Besedu povede rodilý Angolan, který v Pelhřimově studoval průmyslovku, později teologii a stal se evangelickým farářem. Plakát zde.

7. března 2009 v 18:00 - Roman Šulc o Íránu
Írán je pro každého z nás již od dětství zakrytý tak trochu tajuplným závojem. Je to přeci země krásné Šeherezády, která vyprávěla tisíc a jednu noc ty nejzvláštnější příběhy svému králi, který ji bez dechu naslouchal.
Dnes spíš uvidíte ve zpravodajství vousaté tváře rozhorlených muslimů, o kterých si máme myslet,že touží vztyčit vlajku islámu nad hromadou křesťanských mrtvol. Je toto ten pravý Írán? Pochopitelně že ne! Je to pouhé klišé, které vůbec nic neříká o opravdovém životě v této jedné z nejuzavřenějších zemí světa.
Během besedy, kterou by bylo možno nazvat ODHALENÁ TVÁŘ ÍRÁNU, se vydáme na pouť k hrobkám několika středověkých perských básníků, šíitských mučedníků, k těm nejkrásnějším památkám i skvělým lidem, abychom si ukázali každodenní život v pestrobarevné mozaice,která byla poskládána při objevné cestě Íránem.

Besedou nás provede Roman Šulc, který od roku 2007 spolupracuje s redakcí pořadu Objektiv České televize. Plakát zde. Nahrávka zde.

31. ledna 2009 v 18:00 - Expedice Himalaya 2008 s Ing. Radovanem Jirků a Alenou Kantorovou.
"Náš motocykl jsme si nechali poslat z Čech až do daleké Bombaye. Přes Západní Bengálsko a Nepál jsme dojeli do indických států Ladakh a Kašmír – území s nádhernými a drsnými horami. Po nejvýše položené silnici světa jsme dojeli z Manali až do Lehu, ze kterého jsme pokračovali do zapovězeného Srinagaru. Dále jsme pokračovali do Pakistánu a po známé Karakorum highway, úzké asfaltové silnici, která je místy vysekaná do kolmé skály jsme dojeli až pod osmitisícovku Nanga Parbat. Zde jsme se otočili a za poměrně dramatických okolností se vrátili zpět do Bombaye."

Vyprávění bylo doprovozeno promítáním. Plakát zde.

6. prosince 2008 v 18:00 - Podkarpatská Rus
krajina, lidé, církev, jídla, život na podkarpatské Rusi
aneb jak snadno a rychle zbohatnout v chudé zemi
- bohatství a chudoba přírody podkarpatské Rusi
- bohatství a chudoba kvality života v Zakarpatí
- bohatství a chudoba víry tamních lidí
- osudy humanitárních akcí
Cestománie s Petrem Kučerou, který si Podkarpatskou Rus zamiloval a pravidelně tam jezdí s humanitární i jinou pomocí. 6. prosince 2008 v kulturním domě v Horní Krupé od 18:00 hod. Plakát zde. Nahrávka z cestománie o Podkarpatské Rusi .

Programy v sezóně 2007/2008

Vloženo 1. 12. 2007

12. dubna 2008 – Cesta posledním vlakem. Vyprávění Tomase Graumanna, který byl za 2. světové války zachráněn jako židovské dítě odvozem do Anglie díky Nicholasovi Wintonovi, který v roce 1939 z vlastní iniciativy zachránil 669 převážně židovských dětí v průběhu nacistické okupace Československa a přes hranice hitlerovského Německa se mu je podařilo přepravit do Velké Británie. O svém velkém činu Nicholas Winton mlčel neuvěřitelných 50 let.

Zajímavé vyprávění můžete poslechnout ze záznamu zde.

Pokud preferujete spíše čtení příběhů, otvírejte zde, kde je popsán příběh Tomase Graumanna. Fotografie z této cestománie s Tomasem Graumannem jsou zde.

 

16. února 2008 – Cesta Beringovým průplavem. Ing. Jiří Havel z Brna měl od dětství celoživotní sen: přeplout v kajaku Beringovu úžinu a několikrát se o to pokoušel... Jeho strhující vyprávění jste mohli slyšet na Českém rozhlase 2. Pro nás bylo doplněné i promítáním. Záznam z cestománie je zde.

 

12. ledna 2008 – USA pohledem Američanů.

Skupina několika Američanů z Taylor Univerzity nám představí svou zemi. Program byl v angličtině s českým překladem. Jako vždy byla možnost doplňujících otázek. Pozvánka zde.

Záznam této cestománie je zde.

Promítané obrázky ve formě prezentace PowerPoint jsou zde.

 

 

 

8. prosince 2007- Za polárním kruhem s malými dětmi.

Vyprávění manželů Neumannových z Horní Krupé o daleké cestě za polární kruh. Program byl doplněn promítáním. Plakátek k nahlédnutí zde.

 


Programy v sezóně 2006/2007

Vloženo 1. 12. 2006

14. dubna 2007 - Ostrov na dalekém jihu, aneb nadnárodní stanice na ostrově Nelson, Antarktida. Poslední cestománii sezóny 2006/2007 byl naším hostem ostřílený polárník Jaroslav Pavlíček. Podívali jsme se hodně, hodně na jih. Jak moc můžete vidět zde. Sálem létaly výtisky knihy Trosečníkem v drsné přírodě. Záznam této cestománie je k dispozici zde. Fotografie polární stanice Eco Nelson a jejího okolí jsou zde. Více o celém projektu se dozvíte na internetových stránkách www.econelson.org

Stanici Ekonelson navštívili z našich končin dobře známí lidé jako např. L. Brabec, který o tom napsal knihu S kytarou v Antarktidě a Tomáš Halík.

 

17. března 2007 - Austrálie očima zemědělce: V letech 1993 a 1994 strávil Stanislav Hejduk osm měsíců v Austrálii (z toho 6 měsíců na Tasmánii). Jako student VŠZ v Brně absolvoval praxi na několika farmách zaměřených na chov dojnic, produkci ovoce, hroznů a dokonce i na ananasové plantáži. Klimatické a půdní podmínky jsou sice poněkud odlišné od našich, nicméně inspiraci lze nalézt i zde. Plakátek zde.

10. února 2007 - Kambodža: Mezi světlým středověkem a temným novověkem. Khmerská říše kdysi ve středověku a temná vláda Rudých Khmerů v minulosti nedávné. Provázet nás bude David Fajfr. Plakátek zde.

 

13. ledna 2007 - Norsko - jedna z nejkrásnějších zemí na světě, pokud se to tak vůbec dá říct. Přednášet bude Ester Fialová, studentka norštiny, která v Norsku prožila více než rok a půl svého života.

Podtitul: Plán je rychlá cesta z jihu na sever: východní Norsko (Oslo, Lillehammer), odtud přes hory na západ (Bergen, Molde), střední Norsko (Trojdhjem a statky) a pak už jen sever, sever, seveeeeer od Bodø až do Kirkenes. A cestou postřehy o Norsku očima Ester Fialové, nejen studentky norštiny.

9. prosince 2006 - Svět jeskyň. Jeskynní svět je jednou z mnoha tváří naší planety. Vládne v něm zpravidla úplná tma a specifické klimatické podmínky. Jeskyně vznikají v různých horninách a na jejich tvorbě se podílí řada rozmanitých přírodních procesů. Jeskynní podzemní svět je domovem mnoha zvláštních živočišných skupin. Přednášet a promítat bude RNDr. Petr Zajíček.

18. listopadu 2006 - Francie - Mgr. Kateřina Vávrová

Programy v sezóně 2005/2006

Vloženo 1. 12. 2005

  • 5. 11. 2005 – Myanmar - zvukový záznam zde.

  • 10. 12. 2005 – Kanada - zvukový záznam zde, plakátek k nahlédnutí zde.

  • 14. 1. 2006 – Uganda - zvukový záznam zde, plakátek k nahlédnutí zde.

  • 11. 2. 2006 – Pákistán - zvukový záznam zde.
  • 11. 3. 2006 – Zelené poklady Inků

Cestománie o... Zelených pokladech Inků (11. 3. 2006 v 18:00) s podtitulem méně známé hlízovité rostliny. Přednášel Ing. Jan Frček CSc., který byl v minulosti pracovníkem výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě.

------------

Cestománie o... Pákistánu (11. 2. 2006 v 18:00 hod.)

Pákistán - Čína: Cesta po Karakoram Highway (Hedvábné stezce). Střetnutí s minulostí, s drsnou přírodou a přátelskými lidmi.

------------

Cestománie o... Ugandě (14. 1. 2006 v 18:00 hod.)

Uganda - perla Afriky. Promítání diapozitivů a vyprávění Rosti Staňka z misijní výpravy do Ugandy. Život na venkově u kmene Sabinů na úpatí sopky Mt. Elgon.

Plakátek k nahlédnutí zde.

O hoře Mount Elgon si můžete přečíst něco více zde.

Programy v sezóně 2004/2005

Vloženo 1. 12. 2004

  • 27. 11. 2004 – Peru
  • 18. 12. 2004 – Špicberky
  • 15. 1. 2005 – Nová Guinea
  • 12. 2. 2005 – Kuvajt
  • 2. 4. 2005 – Tanzánie