Warning: preg_match(): Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /srv/webdata/cb.cz/cmost/public_html/wp-includes/class-wp.php on line 233

Warning: preg_match(): Compilation failed: nothing to repeat at offset 1 in /srv/webdata/cb.cz/cmost/public_html/wp-includes/class-wp.php on line 234
O posledních věcech a časech - Církev bratrská Chvaly

O posledních věcech a časech

Výklad malé Apokalypsy podle Lukáše 21:20-36

Tváří v tvář epidemii i válečné agresi ruského hubitele, hledíme s překvapením na sebe a ptáme se, co se děje. V takových časech, jakoby Bible sama nabízela určitá místa, která leckdo podpoří slovy: “Já vám to říkal … je konec … připravte se.”

Z těch nejznámějších se nabízí slovo z L 21:20-36, kde čteme proroctví o pádu Jeruzaléma, konci světa a příchodu Syna člověka.

Výklad Jiřího Mrázka, hosta pořadu Petra Vaďury “Ranní slovo” a docenta Evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy, mě překvapil. K poslechu zde:

V minulosti jsem od Jiřího Mrázka čerpal inspiraci ve výkladu podobenství “O nepoctivém správci”. (Viz. videozáznam kazání “Odpouštění dluhů”)

Kázání o nepoctivém správci ze sboru CB-H. Počernice

 

Mrázkův výklad knihy Zjevení (celý ke stažení) mě zaujal víc než výklady jiných autorů. (Více než např. výklad Zjevení Jiřího Hedánka (celý ke stažení), Paula Spilsbury (celý ke stažení), nebo Josefa Štiftera (celý ke stažení)

Docent Mrázek, spolu s dalšími vy kdekladači, dělí Lukášovu malou Apokalypsu na dvě oddělená proroctví. 1) Na to blízké, které Judejce brzy čekalo a 2) na to vzdálené, o jehož dni nikdo neví (podle identických textů Matouše a Marka dokonce ani sám Ježíš). První se už vyplnilo dne 26. září r. 70 dobytím a zničením Jeruzaléma římskými legiemi. To vzdálené přijde a souvisí s druhým příchodem Syna člověka. Kromě nich, odejde každý člověk osobně na konci svých dnů do údolí smrti, o kterém věřící může spolu se žalmistou Davidem říci: “I kdybych měl jít údolím stínu smrti, nebudu se bát zlého, neboť Ty jsi se mnou…” (Žalm 23:4)

O našem odchodu z tohoto světa si můžeme zazpívat s Radimem Flenderem v jeho poetické písni: “Stanice svět” zachycené ve videoklipu poslední jízdy vlakem tímto světem.

Písnička: Stanice svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.